Perinatální provázení


Upozornění

Služby přímé péče Cesty domů v době epidemie onemocnění Covid-19 fungují v upraveném režimu. Některé informace na této stránce nemusí být proto dočasně platné. Aktuální informace a postup, jak žádat o naše služby, najdete na této stránce.

Nabízíme podporu a provázení rodičům v situaci, kdy jim byla sdělena nepříznivá diagnóza jejich ještě nenarozeného nebo právě narozeného dítěte. Máme prostor a čas pro zvažování všech možných variant. Podporujeme rodinu v průběhu prožívání této životní situace, při ztrátě miminka a v hledání způsobů rozloučení s ním.

Komplexní a citlivé provázení rodičů, kteří prošli nebo procházejí perinatální ztrátou může pomoci:

  • hledat vlastní autentická rozhodnutí v situaci sdělení závažné diagnózy ještě nenarozeného dítěte
  • při pokračování v těhotenství
  • při ukončení těhotenství
  • s hledáním jedinečného způsobu rozloučení
  • v čase truchlení

Pokud se rodina rozhodne pokračovat v těhotenství a zdravotní stav dítěte dovolí návrat do domácího prostředí, je možné žádat o přijetí do péče Domácího hospice a pomoci tak blízkým v každodenní péči o nevyléčitelně nemocné miminko v posledních týdnech jeho života mu poskytovat perinatální paliativní péči.

Rodiny nemusí být na vše samy, mohou mít někoho, kdo v těžkostech kráčí vedle nich a pomáhá jim zorientovat se v dostupných možnostech. V rámci perinatálního provázení tedy může být s rodinou jedna podpůrná osoba od začátku až do konce této cesty, ať už je jakákoliv.

Konzultace mohou probíhat telefonicky nebo osobně po domluvě termínu prostřednictvím Poradny.

Běžná otevírací doba Poradny je po, út, čt, pá 9–17 hod., st 9–14 hod.
Případné změny v otevírací době sledujte ve žlutém rámečku.

Termín konzultace lze domluvit:
telefonicky na čísle 775 166 863
nebo 725 245 576
emailem na adrese perinatalni.provazeni@cestadomu.cz
osobně na adrese Heleny Kočvarové 1, Praha 4 – Michle odkaz na mapu

Důležité informace

Podpůrné služby pro veřejnost jsou poskytovány v prostorách Cesty domů na adrese Heleny Kočvarové 1, Praha 4.
Perinatální provázení je poskytováno pouze po domluvě a je zpoplatněno částkou 300,- Kč/60 minut.

Perinatální provázení poskytuje Jindřiška Prokopová s výcvikem Péče o rodiče po perinatální ztrátě.

Ing. Jindřiška Prokopová

psychosociální pracovnice

Navštěvuje klienty v domácnostech, zastupuje Cestu domů při vysvětlování a uzavírání smlouvy o péči Domácího hospice, pomáhá a doprovází v otázkách sociálních a jako terapeutka nabízí rozhovor s nemocným nebo s těmi, kdo nemocného doprovázejí. Je možné dohodnout si setkání podle potřeby, ať už v čase ošetřování nemocného, nebo v období truchlení. Poskytuje poradenství pro pozůstalé a perinatální provázení.


Odborné materiály

Cesta domů systematicky mapuje roli odborníků a jejich kompetencí v perinatální paliativní péči. Důležitou roli má řada profesí, podrobné informace o nich najdete v letáku Perinatální paliativní péče.

Záznamy vzdělávacích akcí pro odborníky na téma perinatální péče

Odborníkům z oblasti perinatální paliativní péče nabízíme sérii webinářů, na které je možné se přihlásit na stránce Vzdělávacího centra. Z těchto webinářů pořizujeme záznamy, které postupně uveřejňujeme na této stránce. Videa nejsou primárně určena laické veřejnosti. Seznam videí v playlistu lze vyvolat kliknutím na ikonu v pravém horním rohu náhledu.