Upozornění
Služby přímé péče Cesty domů v době epidemie onemocnění Covid-19 fungují v upraveném režimu. Některé informace na této stránce nemusí být proto dočasně platné. Aktuální informace a postup, jak žádat o naše služby, najdete na této stránce.
Poradna nadále poskytuje služby sociálního poradenství a psychosociální podporu. Je možné obracet se na ni přímo, telefonicky od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.
Nabízíme podporu lidem, kteří se vyrovnávají se ztrátou blízkého i lidem, kteří váhají, jak podpořit blízkého pozůstalého nebo o něj mají obavy. Podporu u nás nacházejí i lidé v situaci, kdy očekávají, že jejich blízký zemře. Provázíme dospělé, kteří chtějí pomoci truchlícím dětem. Máme čas a prostor na rozhovor o situaci, o prožívání, o zemřelém, o projevech zármutku a o tom, co může člověku pomoci truchlením projít.
Někteří lidé nás vyhledávají s konkrétní otázkou, např. „Je normální, že když doma slyším nějaké zvuky, mám pocit, že to je manželka?“, „Jak mohu podpořit kamaráda, jehož táta zemřel náhle?“ nebo „Jak to mám zvládnout?“. Někteří nás vyhledávají proto, že se necítí dobře a chtějí si s někým popovídat o úmrtí blízkého.
Jak postupovat?
- Zavolejte nebo napište do Poradny a domluvte si termín setkání.
- Na počtu setkání se průběžně domlouváme, už na prvním setkání mapujeme, co budete potřebovat a co očekáváte. Pokud to neumíme nabídnout, předáváme kontakty na specifickou službu, ať už v Cestě domů nebo mimo Cestu domů.
- Během prvních tří konzultací, které jsou zdarma, můžeme poskytnout podporu a informace, zodpovědět dotazy a naplánovat, co dál.
- Máme jasný časový rámec, kromě tří úvodních konzultací dále nabízíme až 7 následných konzultací za úhradu 500 Kč/hod. Budete konzultovat s kvalifikovaným poradcem pro pozůstalé.
- Při ukončování spolupráce budeme mluvit o tom, co vám setkávání přinášelo. Pokud budete potřebovat navázat další prací, rádi předáme kontakty na další vhodné služby.
Co čekat?
- Posloucháme a věnujeme pozornost tomu, s čím člověk přichází.
- Hledáme cestu k tomu, co pomáhá a podporujeme to s cílem, aby člověk získal sílu, a to např. při potížích se spánkem, při silných zavalujících pocitech, při komunikaci s rodinou, přáteli, zaměstnavatelem a při dalších stresujících okolnostech, které se týkají času po ztrátě blízkého.
- Věříme, že každý prožívá ztrátu po svém, pomáhá něco jiného a respektujeme to.
- Chceme, aby se lidé mohli zeptat na to, co je k truchlení zajímá (např. co truchlení je, jak ho prožívá většina lidí, co je a není normální).
- Pokud to ulevuje, vyvracíme mýty o truchlení, které jsou ve společnosti běžné, zažité a někdy nepomáhají.
- Nesnažíme se průběh truchlení nijak násilně měnit.