Pobytové odlehčovací služby


Upozornění

Služby přímé péče Cesty domů v době epidemie onemocnění Covid-19 fungují v upraveném režimu. Některé informace na této stránce nemusí být proto dočasně platné. Aktuální informace a postup, jak žádat o naše služby, najdete na této stránce.

Kapacita terénních odlehčovacích služeb je po dobu epidemie s ohledem na bezpečí pracovníků i klientů a jejich blízkých snížená. Návštěvy v domácím prostředí realizujeme pouze v naléhavých situacích a v co nejkratší možné délce. Pobytové odlehčovací služby fungují bez omezení kapacity, nově přijímaní klienti však musejí být ještě před nástupem na pobyt testováni na onemocnění Covid-19, a to s negativním výsledkem.

Pomáháme těm, kdo se starají o své blízké, kteří jsou nevyléčitelně nemocní. Na základě zkušeností víme, že je důležité mít dostatek sil pro celou dobu péče, a to není snadné. Někdy může pomoci nechat se na určitý čas v péči vystřídat.

Pobytové odlehčovací služby Cesty domů nabízejí nepřetržitou péči lidem v pokročilých a konečných stadiích nevyléčitelné nemoci. Poskytujeme péči klientům upoutaným nemocí trvale na lůžko a umožňujeme odpočinek jejich pečujícím.

Pobytové služby poskytujeme v sídle Cesty domů na adrese Heleny Kočvarové 1, Praha 4. Místo trvalého pobytu žadatele není relevantní.

Co klientům nabízíme:

 • pomoc při úkonech, které by si člověk byl schopen při plné síle zajistit sám (oblékání, strava, hygiena apod.)
 • ubytování ve čtyřech jednolůžkových pokojích a celodenní stravování
 • kontakt s okolním prostředím je zajištěn kromě návštěv rodinných příslušníků i našimi dobrovolníky

Pečujícím využití pobytových odlehčovacích služeb umožní mít čas pro sebe, pro vlastní odpočinek a načerpání sil. Mohou se věnovat svým zálibám a záležitostem. V případě zájmu mohou nemocného navštívit kdykoliv, po dohodě je možné přespání na pokoji u klienta na rozkládacím lůžku.

Pro poskytování služby od pečujících potřebujeme, aby:

 • sepsali žádost o péči a poskytli všechny potřebné informace
 • byli dosažitelní při řešení akutních situací
 • domlouvali s vedoucí či koordinátorkou odlehčovacích služeb rozsah potřebných služeb a vyúčtování financí

Před zahájením pobytové odlehčovací služby domluví vedoucí nebo koordinátor služby s rodinou podrobný rozsah a konkrétní podobu péče. Dojde-li k dohodě, je domluven termín nástupu i ukončení pobytu, smlouva o poskytování služby je podepsána v den zahájení pobytu.

Pravidla pobytových odlehčovacích služeb

 • Službu poskytujeme nepřetržitě od ledna 2020.
 • Délka jednoho pobytu je minimálně 2 noci, maximálně měsíc.
 • V kalendářním roce součet dnů čerpání služby nesmí přesáhnout 90.
 • Částka za ubytování činí 210 Kč/den, poplatek za celodenní stravu 170 Kč/den.
 • Přímá obslužná péče v rámci pobytové odlehčovací služby je zpoplatněna částkou 130 Kč/hod.
 • Předpokládaný rozsah přímé obslužné péče je 4-5 hodin za den u každého klienta.
 • S podrobnými podmínkami je zájemce seznámen před podpisem smlouvy o poskytování péče.

Vybavení naší pobytové služby:

 • čtyři útulné jednolůžkové pokoje s polohovacím lůžkem a rozkládacím křeslem pro možné přespání člena rodiny
 • u každého pokoje je bezbariérová koupelna se sprchovacím koutem a toaletou
 • pokoje jsou vybavené televizí a CD přehrávačem
 • společenský pokoj k posezení s rodinou
 • možnost vstupu na terasu či zahradu
 • polohovací vana se speciálním zvedákem ve velké koupelně
 • a především vlídný a profesionální personál

Chcete-li podat žádost o pobytové odlehčovací služby, volejte přímo na lůžkové oddělení

telefon: 227 023 215
linka je obsluhovaná: pondělí–pátek: 9–17 hodin

Zde získáte podrobné informace o našich službách a formulář žádosti o pobytovou odlehčovací službu.

Od roku 2023 bude možné rezervovat pobytové odlehčovací služby jen na aktuální a jedno následující čtvrtletí. To znamená, že rezervace na období leden – březen 2023 přijímáme od října 2022, na duben – červen 2023 přijímáme od ledna 2023 atd.

Žádost o odlehčovací pobyt

Žádost si můžete také stáhnout. Vyplněný formulář odešlete emailem na adresu pobyt@cestadomu.cz. Po odeslání žádosti se vám do dvou pracovních dnů telefonicky ozve vedoucí nebo koordinátorka odlehčovacích služeb a domluví další postup.

Součástí žádosti je vyplněný dotazník o zvyklostech žadatele a písemné vyjádření lékaře o zdravotním stavu žadatele ne starší než jeden měsíc. Dotazník o zvyklostech žadatele je možné vyplnit při úvodní návštěvě s vedením služby, vyjádření lékaře je nezbytné předložit nejpozději tři pracovní dny před zahájením pobytu. Bez vyjádření lékaře není možné žadatele na pobyt přijmout.

Online žádost

Žádost o odlehčovací pobyt můžete vyplnit také online.

Součástí žádosti je vyplněný dotazník o zvyklostech žadatele a písemné vyjádření lékaře o zdravotním stavu žadatele ne starší než jeden měsíc. Tyto dokumenty si stáhněte výše.
Dotazník o zvyklostech žadatele je možné vyplnit při úvodní návštěvě s vedením služby, vyjádření lékaře je nezbytné předložit nejpozději tři pracovní dny před zahájením pobytu. Bez vyjádření lékaře není možné žadatele na pobyt přijmout. Při opakovaných pobytech klienta v rámci jednoho kalendářního roku se vyjádření lékaře dokládá pouze v případě změny ve zdravotním stavu.

Co potřebujete vědět před nástupem na odlehčovací pobyt?

Před nástupem na odlehčovací pobyt bude uzavřena smlouva. Můžete si ji stáhnout a prostudovat dopředu. Přečtěte si také dokument „Informace před nástupem na odlehčovací pobyt“.

 • Hlavním partnerem Pobytových odlehčovacích služeb je společnost DAIKIN AIRCONDITIONING CENTRAL EUROPE - CZECH REPUBLIC spol. s r.o.
 • Zdravotnický materiál nakupujeme díky podpoře Nadačního fondu Tesco v rámci programu „Vy rozhodujete, my pomáháme“.