Uplynulý rok přinesl Cestě domů organizační změny, otevření nové služby v podobě lůžkového hospice a také novou vizuální identitu, která symbolicky podtrhla další etapu vývoje organizace.

V roce 2025 došlo k obměnám ve vedení organizace i v několika týmech. Od začátku roku zastával funkci ředitele David Kosák; po jeho odvolání správní radou byla vedením organizace od 10. listopadu pověřena Martina Holubová, dosavadní manažerka služeb přímé péče. Na její původní pozici ji vystřídala primářka Katarína Vlčková. Významným milníkem pro organizaci bylo otevření nové služby – na konci září zahájil v sídle Cesty domů pilotní provoz lůžkový hospic. Tento krok přinesl řadu provozních změn a představuje první etapu plánovaného rozšiřování služeb v následujících letech.
V polovině roku Cesta domů představila novou vizuální identitu. Tradiční symbol bludiště s domečkem uprostřed, vytvořený v roce 2001 zakladatelkou organizace a výtvarnicí Martinou Špinkovou, byl nahrazen plynulou vlnovkou v barevném provedení s dominující cihlovou barvou, odvozenou od střechy domu Cesty domů.
Poradenství a služby u pacientů a klientů
Pro mnoho lidí je místem prvního kontaktu s Cestou domů poradna. Ta slouží všem, kdo si přejí získat přehled o možnostech péče o blízkého člověka v závěru života nebo získat podporu ve chvíli, kdy blízkého člověka ztratí. Konzultace probíhají telefonicky, prostřednictvím videohovorů i osobně nebo e-mailem, stovky dotazů každoročně zodpoví internetová poradna.
Zájem nemocných a pečujících o konzultace meziročně stoupl, v roce 2025 jich proběhlo celkem 4 356 a pracovníci jim věnovali 1 350 hodin času. Výrazně vzrostl zájem o naše pozůstalostní provázení, na konci roku 2025 jsme uzavřeli statistiku s počtem 274 klientů provázení a 879 odvedených konzultací. Na poradnu se v roce 2025 obracelo výrazně více pozůstalých po sebevraždě blízkého než v minulých letech – zatímco v roce 2023 jsme provázeli 4 klienty po tomto typu ztráty a v roce 2024 o dva více, v roce 2025 už šlo o 25 pozůstalých po sebevraždě blízkého. V roce 2025 poradna provázela 32 klientů, které nějakým způsobem zasáhlo úmrtí miminka během těhotenství, při nebo těsně po porodu. Byla nově otevřena Podpůrná skupina po umělém přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů.
Tým poradny zpracovává a aktualizuje informace na portálu Umírání.cz, v roce 2025 například přibyly odkazy na legislativu, aktualizovány byly informace o příspěvku na péči, u něhož byly i zásluhou poradny Cesty domů v roce 2025 změněny podmínky přidělování – proces se pro pacienty na konci života výrazně zjednodušil a zkrátil. Cesta domů za prosazení změny získala cenu Počin roku 2025 od Centra paliativní péče.

Poradna také aktualizuje údaje v adresáři služeb, obsahujícím více než tisíc kontaktů na služby pro lidi na konci života po celé republice a načítající se i do mobilní aplikace Záchranka. Internetová poradna na Umírání.cz oslavila 20 let fungování, v roce 2025 bylo odborníky z Cesty domů i externími spolupracovníky zodpovězeno 496 dotazů.
V ambulanci paliativní a podpůrné péče jsme v roce 2025 pečovali o 448 nových pacientů, multiprofesní službu domácího hospice poskytla Cesta domů během roku 466 lidem, mezi nimi devíti dětem a jejich blízkým. Dospělé pacienty jsme měli v péči hospice průměrně 13 dní, nejčastěji to byly pouze dva dny – 111 pacientů jsme měli v péči 3 dny nebo méně. O dětské pacienty jsme pečovali v průměru 42 dní.
Otevřením lůžkového hospice Cesta domů rozšířila dostupnost služeb a posílila kontinuitu péče, jelikož domácí hospicová péče není vždy možná, ať už z důvodu absence pečující osoby, nebo proto, že pečující nemá dostatek sil starat se nepřetržitě až do poslední chvíle doma. Lůžkové oddělení nabízí pacientům prostředí blízké domovu a odbornou péči poskytovanou s respektem a laskavostí. Lůžkový hospic vznikl v prostorách stávající pobytové odlehčovací služby; od konce září do konce roku 2025 byly obě služby poskytovány souběžně a na konci roku jsme lůžkovou odlehčovací službu ukončili a všechny čtyři lůžka budou nadále využívána výhradně pro hospicovou péči. V lůžkovém hospici jsme během roku 2025 pečovali o 8 pacientů, průměrná doba péče byla 31 dnů. Z přijatých osmi pacientů přišel jeden z domácího hospice a jeden z ambulance Cesty domů, jeden ze svého domova bez předchozího poskytování některé z našich služeb a pět pacientů bylo přeloženo z nemocnice.
Měla jsem z hospice obavy. Ale je to fantastické. Pomůže to v těžké situaci, kdy má člověk strach, co s ním bude. Jistota a klid, to je to hlavní, co jsem tu našla. (pacientka lůžkového hospice)
Hospicovým a ambulantním pacientům věnují péči lékaři, zdravotní sestry a kolegové dalších profesí. Psychosociální pracovníci z podpůrného týmu vysvětlují v rodinách podmínky péče, pomáhají v sociálních otázkách, doprovázejí je ke konci života a nabízejí podpůrný rozhovor nemocným i těm, kdo o ně pečují. Podporu pozůstalým poskytují také v době truchlení a vyrovnávání se se ztrátou blízkého. Pracovníci podpůrného týmu realizovali během roku 810 návštěv v domácnostech pacientů a vedli na tisíc hovorů telefonicky nebo prostřednictvím videopřenosu. Konzultací s pozůstalými bylo 729. Jednou měsíčně pořádali pracovníci týmu tradiční skupinová setkání pro pozůstalé Podvečer, během roku proběhla také 4 skupinová setkání pro rodiče, kterým zemřelo dítě, a cyklus podpůrných setkání pro pozůstalé v teenagerském věku.

Přes 5,5 tisíc hodin péče v roce 2025 věnovali 224 klientům asistentky a asistenti terénních odlehčovacích služeb. Na odlehčovacích lůžkách v michelském sídle, která fungovala do září v počtu čtyř lůžek a poté do konce roku v polovičním počtu, se vystřídalo 44 klientů. Na konci roku byla služba po 6 letech fungování uzavřena. Šestici služeb péče o pacienty a klienty Cesty domů uzavírá půjčovna, která v loňském roce vypůjčila 1 483 kusů kompenzačních pomůcek. Kolegové během roku 575× vyrazili do domácností našich pacientů, nejčastěji s polohovací postelí, antidekubitní matrací a koncentrátorem kyslíku. Z menších pomůcek patřily mezi nejpůjčovanější chodítka, vozíky a WC židle.
Děkuji za neocenitelnou pomoc a podporu, kterou mi tým Cesty domů kdykoli ochotně poskytoval. Díky vám se podařilo naplnit manželovo přání – neskončit sám v nemocnici nebo v jiném zařízení. Mohl zemřít klidně a tiše doma a nikdy nebyl sám. (pečující)
Vzdělávání a sdílení zkušeností
Odborníkům z řad zdravotníků a pečujících profesí i široké veřejnosti jsme nabídli nové kurzy s osobní i online účastí. Celkem se vzdělávacích akcí za uplynulý rok zúčastnilo téměř 1 600 lidí. Stážemi v Cestě domů prošlo 39 lékařů, zdravotních sester, sociálních pracovníků a dalších profesionálů.
V roce 2025 jsme dále systematicky otevírali téma konce života napříč všemi stupni vzdělávání. Pro žáky základních a středních škol jsme pořádali besedy a zážitkové workshopy v Cestě domů, které srozumitelně přibližují témata umírání a zármutku. Zároveň jsme pokračovali v seminářích a webinářích pro pedagogy zaměřených na komunikaci o smrti a zvládání situací, kdy úmrtí zasáhne školní komunitu. Zajišťovali jsme také vzdělávací aktivity na klíč, včetně besed zaměřených na paliativní péči pro studenty středních a vyšších odborných škol. Naším cílem je, aby se školy stávaly místem, kde náročná témata nejsou tabu a dají se bezpečně otevírat.
Oceňuji celkový pocit sounáležitosti, bezpečí a klidu, díky němuž bylo možné zpracovat těžké téma a uchopit, jak o smrti mluvit s dětmi v profesní i osobní rovině. (ze zpětných vazeb, Proč a jak mluvit s dětmi o umírání a smrti)
Nové a oceněné publikace, dvojkoncert a aukční rekord
Pro děti a jejich rodiče jsme v roce 2025 v našem nakladatelství vydali čtyři výrazné tituly. Patří mezi ně Grandhotel emocí, laskavý průvodce světem pocitů pro mladší děti, kniha Pod drnem, která starším dětem s empatií i humorem vysvětluje kulturní zvyklosti a procesy spojené s koncem života a truchlením, poetický příběh o vzpomínkách a loučení Jízdenka do Země naděje a nový díl řady Adventní čtení, tentokrát s krátkými texty pro nejmenší děti.
Čtenáři měli možnost setkat se s autory těchto knih na veletrzích Svět knihy Praha a Knihex i na Hernách ve Veletržním paláci Národní galerie a při čtení v Městské knihovně v Praze. Kniha Jízdenka do Země naděje byla odbornou porotou zařazena do katalogu Nejlepší knihy dětem, titul Pod drnem získal druhé místo v soutěži Nejkrásnější dětská kniha na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.
Sérii tematických publicistických sešitů rozšířil titul Smrt a umírání v náboženských a etnických tradicích, přibližující formou rozhovorů i článků vztah různých kultur k umírání, pohřebním rituálům i truchlení. Veřejnost měla možnost setkat se s editorkou sborníku Alenou Scheinostovou a přizvanými odborníky osobně, a to při hojně navštívené dubnové besedě v Městské knihovně v Praze a následně také na veletrhu Svět knihy Praha.
Rozvoj paliativní péče v České republice a vznik nových paliativních týmů zvyšují zájem o odborné publikace Cesty domů. Představovali jsme je na řadě odborných konferencí v Praze i po celé republice. Dotiskli jsme již třetí vydání žádané publikace Opravdu praktický průvodce dětskou paliativní péčí pro lékaře a zdravotní sestry od britského pediatra Justina Ameryho a aktualizovali jsme Manuál paliativní péče o umírající pacienty předního českého internisty a geriatra Zdeňka Kalvacha. V novém grafickém zpracování jsme na podzim vydali drobnou humoristickou publikaci Vážení truchlící a ostatní hosté s perličkami z proslovů pohřebních řečníků.
Naše dobročinné obchody s bazarovým a dárkovým zbožím a našimi publikacemi a papírnictvím jsme v roce 2025 provozovali na třech adresách. Jejich tržby dosáhly 10,1 mil. Kč (bez DPH). Rekordních tržeb dosáhla v prosinci prodejna v Bělohorské ulici (515 tis. Kč oproti 363 tis. Kč v roce 2024), svůj první rok provozu oslavila prodejna v Žitné ulici s tržbami ve výši 2,3 mil. Kč. Dobrovolníci, se kterými se zákazníci v prodejnách hojně setkávají, v roce 2025 odvedli v obchodech celkem 5 614 hodin práce, což odpovídá téměř třem plným pracovním úvazkům a představuje meziroční nárůst o 1 500 hodin. Celkově se na službách a činnostech Cesty domů během roku podílelo 140 dobrovolníků a společně věnovali celkem 9 173 hodin, nejvíce v historii organizace.
V září jsme pozvali veřejnost i partnery na Den otevřených dveří, v říjnu jsme oslavili Světový den hospiců vyprodaným koncertem zpěváka Ondřeje Rumla a kvarteta Cello Republic. V listopadu jsme se radovali z rekordního výtěžku aukce uměleckých děl ve výši 5,76 mil. Kč. Na konto Cesty domů už šestým rokem doputovala polovina z téměř 1,3milionového výtěžku fotografického kalendáře DOMA Štěpána Hona s osobnostmi focenými v jejich domovech.
Tohle všechno by se nemohlo dít bez našich dárců. Společně s nimi můžeme měnit způsob, jakým se u nás umírá a jak se vnímá závěr života v české společnosti. Děkujeme!