Nové videonávody pro pečující

Cesta domů vytvořila novou sérii praktických videonávodů a letáků pro pečující o těžce nemocné a umírající lidi v domácím prostředí.

Nebojme se zbytečně - videonávody pro pečující Cesta domů

Máme velkou radost, že po téměř ročním úsilí se povedlo dokončit sérii videí a letáků s praktickými návody pro pečující o stárnoucí, těžce nemocné či umírající lidi v domácím prostředí. Tyto materiály nabízejí informace a rady k přípravě domácího prostředí na péči o slábnoucího člověka, ke každodennímu zajištění základních potřeb a tělesných funkcí nemocného i tipy pro manipulaci s člověkem upoutaným na lůžko. Součástí instruktážních materiálů je i ukázka různých kompenzačních pomůcek, které jsou pro takovou péči vhodné. Poslední video z této série se věnuje spirituálním potřebám nemocného v závěru života i jeho pečujících.

V odlehčovacích službách zdaleka kapacitně nezvládáme uspokojit poptávku od pečujících. Rodiny mnohdy zmiňují, že by jim pomohlo alespoň ukázat, jak si s péčí mají poradit. Napadlo nás proto vytvořit formou videí a doprovodných letáků pomyslnou první pomoc pro všechny, kdo s péčí doma začínají nebo čelí novým situacím, se kterými si neví rady.Martina Tesařová, vedoucí odlehčovacích služeb, Cesta domů

Videa vznikla v režii Jana Hechta, který na scénáři úzce spolupracoval s Martinou Tesařovou, vedoucí odlehčovacích služeb v Cestě domů, a Otto Adamcem, vedoucím půjčovny kompenzačních pomůcek v Cestě domů. Společně se snažili nabídnout nejen praktické návody a tipy pro každodenní péči o slábnoucího člověka, který může být postupem času a nemoci upoutaný na lůžko, ale také ukázat základní pomůcky pro tuto péči a jak mohou kompenzovat úbytek sil. Svým hlasem je provází herec Igor Orozovič.

Pro zabezpečení dobré domácí péče je důležité vědět, jak se okolnosti můžou vyvíjet a měnit a jak se na ně dá reagovat. To byl hlavný záměr, nabídnout skrze tyto praktické návody pečujícím informace o tom, jak se péče o jejich blízkeho může v čase měnit a jaké kompenzační pomůcky lze v jednotlivých fázích tohoto procesu využít.Otto Adamec, vedoucí půjčovny pomůcek, Cesta domů

Obsah videí koresponduje s obsahem doprovodných návodných letáků. Ty je možné si k videím stáhnout a podle potřeby si je doma vytisknout.

PŘEJÍT K NÁVODŮM

Instruktážní videa a korespondující manuály vytvořila Cesta domů díky finanční podpoře Evropského sociální fondu OP Zaměstnanost v rámci projektu „Nebojme se zbytečně“ s reg. číslem: CZ.03.2.X/0.0/0.0/18_095/0011266. Děkujeme.

Vzdělávací centrum Cesta domů nabízí praktické kurzy pro ty, kdo potřebují poradit s péčí o člověka upoutaného na lůžko. Účastníci kurzů si při nich pod vedením asistentů odlehčovacích služeb Cesty domů mohou vyzkoušet manipulaci s ležícím člověkem, výměnu inkontinenčních pomůcek, přesun z lůžka na křeslo nebo vozík a další praktické úkony. Lektoři také vysvětlují, jak používat vybrané kompenzační pomůcky. Účastníci kurzů získají i rady a tipy pro řešení nejčastějších úskalí spojených s péčí o člověka s omezenou mobilitou nebo narušenou rovnováhou a doporučení odborných služeb, které mohou s péčí doma pomoci.

Nejbližsí otevřený termín základního praktického kurzu pro pečující je 16. 2. 2022. Další termíny sledujte v kalendáři akcí na stránce Vzdělávacího centra.

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.
Archiv Kaleidoskopů