Právo a paliativní péče v neonatologii a pediatrii

Dvoudenní kurz s lektorkou JUDr. Barborou Steinlauf je určen zdravotnickým i nezdravotnickým pracovníkům, kteří se ve své praxi setkávají s právními otázkami souvisejícími s poskytováním péče dětským pacientům. Kurz je koncipován jako interaktivní se zapojením účastníků do průběhu. Kurz je akreditován u České lékařské komory.

Kdy?
30. — 31. 3. 2023
foto Vojtěch Láznička

Péče o dětské pacienty s sebou přináší mnohé etické a právní nejasnosti. Právní obtíže spojené s péčí o dětského pacienta jsou dané především tím, že do rozhodování vstupují vedle pacienta také jeho rodiče a každý ze zúčastněných může přinášet jinou představu o tom, co je dobré a správné řešení. Neshody pak mohou vznikat mezi rodiči navzájem, mezi pacientem a rodiči nebo mezi rodiči a ošetřujícím týmem. Relevance názoru dětského pacienta se nadto v čase proměňuje, je proto třeba reflektovat jeho narůstající význam. Cílem kurzu je představit základní právní regulaci poskytování péče dětským pacientům a právní nástroje, které mohou pomoci v řešení vznikajících neshod.

Témata, kterým se bude kurz věnovat:

  • práva dětského pacienta
  • samostatné rozhodování dětského pacienta
  • zástupné rozhodování
  • nezahájení a ukončení přístrojové podpory, DNR
  • provádění pitev, nakládání s tělem po smrti dětského pacienta
  • právní ochrana ohrožených dětí, role orgánu sociálně-právní ochrany dětí
  • role soudu v rozhodování

Teoretická výuka bude hojně doplněna analýzou kazuistik, včetně kazuistik z pracovišť jednotlivých účastníků kurzu.

Termín: 30.–31. 3. 2023, 9–16 hodin
Místo konání: Vzdělávací centrum Cesty domů, Heleny Kočvarové 1583/1, Praha 4 – Michle
Cena: 6 300 Kč (v ceně kurzu je oběd a občerstvení)
Stornopoplatky: Při omluvě v době 5 a více pracovních dní před konáním kurzu vracíme 100 % z ceny kurzu. Při omluvě 4–2 pracovní dny před konáním kurzu vracíme 50 % z ceny kurzu. Při omluvě méně než 2 pracovní dny před konáním kurzu registrační poplatek nevracíme. V případě, že za sebe najdete náhradníka, napište nám – platbu zaevidujeme na něj. V případě opravdu závažných důvodů k neúčasti nám prosím napište (vzdelavani@cestadomu.cz) – posoudíme, jak budeme postupovat právě ve Vašem případě.
Počet účastníků: Minimální počet účastníků je 10, maximum 14.

Lektoruje: JUDr. Barbora Steinlauf

JUDr. Barbora Steinlauf je advokátkou specializující se na zdravotnické právo se zvláštním zájmem o právní otázky související s poskytováním péče v závěru života a smrtí. O těchto otázkách přednáší na lékařských fakultách, odborných konferencích nebo v rámci postgraduálního vzdělávání lékařů. Je autorkou publikace Právo a péče v závěru života – Rozhodování na pomezí intenzivní medicíny a paliativní péče, spoluautorkou publikace Paliativní medicína pro praxi, Průvodce pro (nejen) nově vznikající mobilní hospice nebo Komentáře k zákonu o zdravotních službách.

Barbora Steinlauf

Upozornění

Cesta domů na vzdělávacích akcích sdílí prostor k otevřené diskuzi odborníků s veřejností. Názory zde představené jsou osobními názory mluvčích a nevyjadřují stanovisko Cesty domů.

Registrovat se

Vaše údaje
Je potřeba k vystavení certifikátu.
Je potřeba k vystavení certifikátu.
Pokud jste lékař/ka a chcete za kurz získat kredity, uveďte nám zde své evidenční číslo lékaře.
Údaje k platbě
Uveďte název, sídlo, IČO a DIČ organizace, na kterou má být vystavena faktura.
Vaše profese a motivace
Přihlášení k odběru newsletteru (pokud ho neodebíráte)
Posíláme informace o chystaných vzdělávacích akcích a upozornění na nově otevřené termíny registrací. Pokud zaškrtnete ano, budeme Vám je posílat na email, který jste uvedli výše. Pokud již newsletter odebíráte, není třeba jeho odběr znovu potvrzovat.
Zpracování osobních údajů

Správcem osobních údajů je Cesta domů, z.ú. Podmínky zpracování osobních údajů najdete na této stránce.

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.
Archiv Kaleidoskopů