Změna na pozici primářky Domácího hospice Cesta domů

Cestu domů čeká změna. V lednu 2023 vystřídá Irenu Závadovou na pozici primářky Domácího hospice Katarína Vlčková. Nejen o tom, jakou výzvu se rozhodla přijmout, mluví odcházející Irena Závadová v rozhovoru s Ruth Šormovou.

MUDr. Irena Závadová | foto Jan Šilar

Jak vypadá práce hospicového lékaře? Jak se změnila lékařská péče o nevyléčitelně nemocné v Česku? Co je důležité při péči o lidi v závěru života, kteří pacienti a rodiny jsou na těžké situace lépe připraveni? O lékařské péči i o komunikaci v závěru života pacienta si povídala končící primářka Domácího hospice Cesty domů Irena Závadová s ředitelkou Cesty domů Ruth Šormovou.

Tebe i Cestu domů čeká změna. Brzy začneš pracovat jinde a Cesta domů bude mít jinou primářku. Co tě k tomu vedlo?
Začínala jsem po škole 3 roky ve Všeobecné fakultní nemocnici, pak jsem pracovala v IKEMu, chvíli ve vojenské nemocnici, nato jsem se dostala do Cesty domů. A pokaždé, když jsem měnila zaměstnavatele, jsem se v nové práci naučila úplně nové věci, nový kus medicíny, nové postupy, potkala jsem nové lidi. A mám pocit, že se ještě pořád kousíček něčeho nového můžu naučit. Láká mě ještě, asi naposledy, takovou změnu udělat. Ještě někde zanechat stopu.

Na co se nejvíc těšíš? A obáváš se něčeho?
Odcházím do Mělníka na lůžka následné péče, v tuhle chvíli je to dlouhodobá ošetřovatelská péče a má ne úplně dobrou pověst. Uvědomuji si, že málokterá lůžka následné péče mají dobrou pověst. Doufám, že to je způsobeno neporozuměním, hlavně ze strany pečujících. Že nerozumí tomu, co se tam odehrává, co je a není reálné. Představuji si, možná naivně, že když se o tom bude dařit líp komunikovat, oddělení dostane od veřejnosti lepší nálepku. Měla jsem možnost tam na chviličku nahlédnout a moc se mi líbilo, jak sestřičky k pacientům přistupovaly. Těším se, že poznám pacienty a jejich rodiny.

Celý rozhovor Ruth Šormové s Irenou Závadovou si můžete poslechnout ve formě podcastu, případně přečíst na portálu Umírání.cz.

Na pozici v Cestě domů vystřídá Irenu Závadovou Katarína Vlčková.

„Nad nabídkou stát se primářkou domácího hospice jsem chvilku přemýšlela. Zásadní pro mě bylo, že jsem cítila velkou důvěru od vedení. Vím s jistotou, že Irenu nemůžu nahradit, je pro mě velký vzor jako lékařka i ve vedení týmu a vím, že v mnohém nebudu stejná. Jsem však odhodlaná Irenu vystřídat. Došla jsem k tomu, že zásadní není, jestli se cítím nebo necítím jako šéf, ale jestli do toho chci jít a jestli mě to bude bavit. A mám pocit, že ano, čím víc do toho pronikám, tím víc se na to těším,“ říká MUDr. Katarína Vlčková.

Katarína Vlčková je spoluzakladatelkou Nadace rodiny Vlčkových, zaměřené na rozvoj dětské paliativní péče v ČR. „Naše nadace je pro mě něco, co patří do mého soukromého života, co mi dělá radost vedle dětí a rodiny. Od začátku jsme měli s manželem jasno v tom, že to nebude naše práce, ale práce pro někoho jiného, kdo ji i zvládne daleko lépe než my. Nesmí to omezit práci, kterou děláme,“ upřesňuje Vlčková. V Cestě domů působí jako lékařka přes 9 let. „Pro mě je práce v Cestě domů prací snů. A nevyprchává to ze mě. Jsem za to vděčná,“ dodává.

Velký rozhovor s Katarínou Vlčkovou chystáme na leden 2023.

Katarína Vlčková_Cesta domů

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.
Archiv Kaleidoskopů