První měsíc provozu odlehčovacích lůžek

Na začátku roku 2020 jsme začali poskytovat pobytovou formu odlehčovacích služeb. Jaké jsou zkušenosti z prvního měsíce jejího fungování?

Odlehčovací lůžka Cesta domů

6. ledna jsme zahájili provoz pobytové odlehčovací služby ve čtyřech pokojích v našem domě v Michli. Za první měsíc fungování na lůžkách pobylo celkem deset klientů. Obvykle u nás strávili několik dní, v jednom případě necelé tři týdny. V oranžovém, žlutém, modrém nebo zeleném pokoji. Ve společném „obývacím pokoji“, v němž zejména pečující tráví čas mezi návštěvami svých blízkých a stává se jim příjemným prostředím, kde se mohou potkat a popovídat si, nebo zkrátka odpočinout.

Část klientů naší pobytové služby byla zároveň v péči domácího hospice – u nás strávili pár dní, aby rodina mohla načerpat sílu na další intenzivní pečování v domácím prostředí. K polovině klientů již před pobytem docházeli asistenti naší terénní odlehčovací služby, o to lépe jsme díky vzájemné znalosti a navázaným vztahům mohli péči během pobytu přizpůsobit přáním a potřebám klientů. U jednoho z nich proběhla dříve návštěva ambulance paliativní a podpůrné péče. Ačkoli není podmínkou, že by klienti měli čerpat i jiné služby Cesty domů, nakonec pouze jeden z prvních klientů před odlehčovacím pobytem nečerpal žádné služby Cesty domů.

Paní, která k nám přijela hned první den provozu na plánovaný třítýdenní pobyt, byla také první, kdo dva dny před jeho plánovaným ukončením v naší péči zemřel. V posledních chvílích u ní byla její rodina, vše proběhlo v klidu a s podporou skutečně multidisciplinární spolupráce.
Zažili jsme ale i klienty, kteří ukončili pobyt o dost dříve, než bylo plánováno, protože zjistili, že doma to je přeci jen nejlepší. I tuto zkušenost jsme spolu s pečujícími rodinami vyhodnotili jako cennou.

Díky prvním klientům jsme tak nasbírali cenné zkušenosti s každodenním provozem lůžkového oddělení, jediné pobytové služby mezi mnoha terénními, které Cesta domů poskytuje. Vyzkoušeli jsme si směnný provoz odlehčovacích asistentů, předávání informací mezi službami, zapojení dobrovolníků. Vyladili jsme spolupráci se zdravotnickými službami, pokud je potřeba. Vyzkoušeli jsme si spolupráci s podpůrným týmem i to, že úmrtí v domě mu přidává další rozměr.

Další klienti i výzvy naše služby čekají. Učíme se je ve správnou chvíli a správnými slovy nabízet těm, kdo je potřebují. Nacházíme propojení s ostatními týmy a příležitosti pro spolupráci. Jsme rádi, že jsme dosud nemuseli použít žádný z krizových plánů, ale máme je přichystané.

Děkujeme, že s námi tyto chvíle zkoušek a zároveň velkého uspokojení z odvedené práce prožíváte. Více informací a podmínky pobytové odlehčovací služby najdete na této stránce.

Foto: Jan Šilar

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.
Archiv Kaleidoskopů a Vzdělávacích newsletterů