Nové materiály pro pečující

Pečujícím o vážně nemocné a umírající pacienty pomohou nová instruktážní videa a fotonávody vytvořené Cestou domů zvládnout některé základní zdravotnické úkony v domácím prostředí.

Cesta domů

V době loňské jarní vlny epidemie koronaviru jsme v Cestě domů dočasně změnili nastavení služeb přímé péče s cílem poskytnout pomoc co nejvyššímu počtu umírajících v domácím prostředí a zároveň minimalizovat ohrožení nákazou pro pacienty, pečující i zdravotníky a další kolegy. Kde to bylo možné, osobní kontakt jsme nahradili telefonickým. Rodiny měly k dispozici instruktážní videa zaměřená na zvládání nejběžnějších zdravotnických úkonů, které mohou pečující doma sami provést. Videa vznikla pod hlavičkou České společností paliativní medicíny ČLS JEP, na jejich vzniku se aktivně podíleli i kolegové z Cesty domů. Ověřili jsme si, že pečovatelé z řad rodinných příslušníků se dokážou postarat o své blízké i bez osobní přítomnosti zdravotníků, za pomoci telefonické podpory, instruktážních videí a kvalitních edukačních materiálů.

Uvědomili jsme si, že telemedicína je součástí naší práce a její role bude čím dál důležitější. Abychom získali více poznatků o možných přínosech i rizicích distanční péče, vytvořili jsme projekt s názvem „Rozvoj distanční péče v Cestě domů“ a získali pro něj finanční podporu Nadace Komerční banky a.s. – Jistota. V rámci projektu se kolegové z Cesty domů účastní webinářů ze zemí, kde je už systém telemedicíny rozšířen. Na základě reflexe dosavadní praxe a těchto poznatků zpracujeme metodický soupis, který budeme sdílet s ostatními mobilními hospici. V těchto dnech jsme dokončili čtyři nová instruktážní videa a korespondující fotonávody, zaměřené na obsluhu koncentrátoru kyslíku, podání výživy sondou do žaludku přes břišní stěnu nebo nosem a péči o ni. Plánujeme zpracovat i doporučení pro pečující, jak pečovat o sebe sama.

Instruktážní materiály najdou pečující přehledně shrnuté na stránce Videonávody.

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.
Archiv Kaleidoskopů a Vzdělávacích newsletterů