Vychází komiks pro dospívající Ledový zámek

Cesta domů připravila k vydání komiksové zpracování proslulé novely norského spisovatele Tarjei Vesaase Ledový zámek, autorsky ztvárněné malířkou Martinou Špinkovou.

Martina Špinková: Ledový zámek

Kniha má dva díly – komiksovou a textovou. Mohou ji tak číst zároveň děti a dospívající zhruba od 10 let i jejich rodiče. V kulisách norské zimy a následného tání a příchodu jara se odvíjí příběh dvou dívek, veselé a družné Siss a plaché, uzavřené Unn. Je o dospívání, kamarádství, tajemství, smutku, o potřebě mlčet i potřebě se svěřovat a povídat si.

Pozoruhodná a literární cenou Severské rady oceněná novela norského spisovatele z roku 1963 vypráví o počínajícím přátelství dvou jedenáctiletých dívek, které je ukončeno a zůstává po něm nedořečené tajemství a hluboký smutek a prázdnota v křehké duši.

Kniha pracuje s hlubokými a pestrými obrazy severské krajiny i dívčí duše: s tajemstvím, které nezřídka neodhalíme, ale jen neseme, nedořečeností, nenaplněností, otázkami bez odpovědí, hledáním, čekáním, respektem, zdrženlivostí. Tato a další podobná témata v knize plaše, ale tvrdošíjně tematizovaná mají svůj význam pro dospívající, o to více v dnešní době, kdy někdy křehké věci lehce zanikají ve zrychleném tempu doby. Smrt vinou nešťastné náhody a sebevražda blízké osoby ve stejné věkové skupině je téma, které se této generace týká v době covidové více než kdy jindy. V tomto věku začíná být složité otevírat toto téma s rodiči, to ale neznamená, že o něm děti nepřemýšlejí a netrápí se jím. Způsob zpracování stesku a truchlení v raném věku může čtenáře oslovit a ovlivnit tak, že s ním v budoucnu bude umět pracovat, když bude třebaAdéla Procházková, šéfredaktorka

Forma komiksu promlouvá k věkové skupině teenagerů jazykem, kterému rozumí, zároveň si mohou vybrat i samostatný text, případně číst knihu zároveň s rodiči či pedagogy. Společné čtení knihy, které umožňují dvě verze textu, může komunikaci mezi generacemi usnadnit a pomoci k otevření diskuse nad tématem. Křehké akvarelové ilustrace Martiny Špinkové podtrhují mrazivě ledovou atmosféru komiksu, dotvářejí jeho poetiku a v závěru zklidňují, usmiřují, spolu s jarním táním přinášejí naději.

Za zmínku stojí i propojení Cesty domů a Ledového zámku přes jeho překladatelku, známou nordistku Helenu Kadečkovou (1932–2018), která Cestě domů odkázala svou pozůstalost včetně překladatelských autorských práv. Touto cestou se snažíme ukázat její mistrovské dílo novým generacím čtenářů.

Kniha vznikla díky podpoře Ministerstva kultury a farmy Kozárovice.

Vzhledem ke zdravotním indispozicím účinkujících a s přihlédnutím k celkové covidové situaci byla akce Advent s Helenou Kadečkovou přesunuta na jarní období, kde bude uvedena i další kniha Heleny Kadečkové Život s Islandem.

Ve středu 1. 12. v 18.00 se zájemci mohou připojit k on-line uvedení Ledového zámku. Knihu představí autorka Martina Špinková, redaktorka Štěpánka Ryšavá a grafička Eliška Kudrnovská ze studia Designiq. Diskusi moderuje Daniel Kubec a Daniela Iwashita. Těšíme se na vás!

odkaz k připojení
Meeting ID: 895 3426 1509
Passcode: 334312

Publikace je v nabídce dobročinných obchodů i eshopu Cesty domů.

KOUPIT V ESHOPU

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.
Archiv Kaleidoskopů a Vzdělávacích newsletterů