Jednání o paliativní péči na ministerstvu zdravotnictví

V pátek 6. 1. 2017 proběhlo jednání ministra zdravotnictví, jeho náměstků a dalších vedoucích pracovníků MZ na téma paliativní péče. Za nás, poskytovatele této péče a hospice, byli na jednání pozváni Ladislav Kabelka jako předseda České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP a Robert Huneš, prezident Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče.

Jednání o paliativní péči na ministerstvu zdravotnictví

Tématem jednání bylo zejména rozhodnout, zda má být problematika péče o umírající upravena zvláštním zákonem, nebo novelizací již existujících předpisů; a dále najít shodu v tom, jak by měl vypadat systematický rozvoj péče na konci života z hlediska státní politiky. Jak po skončení schůzky řekl ministr Miloslav Ludvík, samostatný „hospicový“ zákon v dohledné době nevznikne.

Dohodli jsme se, co, kdy, kde a jak: co je hospicová péče, od kdy je to hospicová péče, kde bude poskytována a jakým způsobem budou personálně a věcně vybaveni ti, kdo ji poskytují,“ řekl ministr.

Já jsem za to osobně moc rád, protože Cesta domů je dlouhodobě přesvědčena, že současná legislativa poskytuje dostatečný rámec pro rozvoj paliativní péče – největší překážkou nejsou nedokonalé zákony, ale neochota pojišťoven specializovanou paliativní péči ve formě mobilních hospiců a ambulancí paliativní medicíny hradit. Dalším nedostatkem je, že české právní prostředí zná pojem „paliativní péče“, ale nikoliv „hospic“ a hospicem se tak proto s trochou nadsázky stává každý, kdo se za něj prohlásí.

Po skončení jednání se konala tisková konference, jejíž záznam je možno zhlédnout na videu nebo si přečíst shrnutí.

Dr. Kabelka po jednání prohlásil:

Toto jednání bylo zcela průlomové. Pro ČSPM znamená, že jsme dosáhli veřejného zájmu Ministerstva zdravotnictví o koncepční rozvoj paliativní péče a mobilní paliativní péče bude s jistotou v systému úhrad od roku 2018.“

To by byl skutečně výrazný pokrok, protože zatím mají v rámci pilotního programu, pracně vyjednaného v letech 2013-2014, částečnou úhradu jen některé mobilní hospice (Cesta domů je mezi nimi), jen pro vymezenou část svých pacientů a jen po dobu nejvýše třiceti dnů.

APHPP dále avizovala, že k modelu financování domácích hospiců, jak je nastaven v pilotním programu, představí svůj vlastní. I tato aktivita je slibná, protože by mohla představovat alternativu pro regiony s nižší hustotou obyvatelstva; APHPP ale s mobilními hospici svůj návrh předem nekonzultovala, takže bližší podrobnosti neznáme.

Co konkrétně znamená toto jednání, kromě nadějného posunu v politické atmosféře?

Znamená historicky poprvé vyřčený závazek ministra zdravotnictví zasadit se o zlepšení situace lidí, kteří před sebou mají poslední týdny nebo měsíce života a jejich blízké. To vůbec není málo, naopak. Ale v praktické rovině bude záležet na konkrétním znění novel zákonů a vyhlášek, na výsledku projednání registračních listů výkonů pro paliativní péči – a nakonec opět na motivaci zdravotních pojišťoven uzavřít smlouvy na úhradu paliativní péče (prozatím to odmítají s tím, že péče mobilních hospiců a ambulancí paliativní medicíny je zbytečná a drahá). Z hlediska financování mobilních hospiců, životně závislých na darech a veřejných sbírkách, se také nezmění minimálně do roku 2018 vůbec nic – a jednání, jak přesně by mělo financování vypadat v budoucnu, jsou teprve před námi.

Držte nám palce.

Marek Uhlíř

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.
Archiv Kaleidoskopů