Dlouhodobé ošetřovné by mělo být dostupnější

Senát schválil novelu zákona o nemocenském pojištění, jež přináší důležitou změnu a zjednodušení čerpání dlouhodobého ošetřovného pro ty, kdo chtějí doma pečovat o své umírající blízké.

foto: Daniela Dahlien Neumanová

Aktualizace: Novelu podepsal 30. 8. 2021 prezident republiky.

Novelu zákona o nemocenském pojištění schválil Senát a pokud předlohu podepíše i prezident, budou nová pravidla platit od začátku příštího roku. Klíčové změny, které novela přináší, usnadňují cestu k dlouhodobému ošetřovnému a ošetřovnému pro ty, kdo pečují o své blízké.

Dlouhodobé ošetřovné je dávka z nemocenského pojištění a žádat o ni lze od 1. června 2018. Pro většinu pacientů domácích hospiců a jejich pečujících je ale za současných podmínek tato dávka nedosažitelná, ačkoli by mnohým z nich mohla významně ulehčit. Cesta domů na to kompetentní poslance, senátory i ministryni upozornila na základě zkušeností pečujících o pacienty našeho domácího hospice.

Máme velikou radost, že schválená novela odstraňuje největší překážky v čerpání dávky pro nevyléčitelně nemocné osoby v takzvaném terminálním stádiu. V případě péče o nevyléčitelně nemocného, u kterého je potřeba poskytování paliativní péče a dlouhodobého ošetřování v domácím prostředí, by nově mělo být možné na dávku dosáhnout i bez předcházející hospitalizace. U ostatních těžce nemocných nebo zraněných osob se délka hospitalizace, která je podmínkou pro nárok na dávku, snižuje ze sedmi dní na čtyři dny a dále platí předpoklad poskytování dlouhodobé péče nemocného po dobu alespoň 30 dní.

Pevně věříme, že tato změna mnohým pečujícím usnadní situaci a je ve prospěch pacientů v pokročilé fázi nemoci či stáří, kteří si přejí zemřít v domácím prostředí.

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.
Archiv Kaleidoskopů a Vzdělávacích newsletterů