Den otevřených dveří

V úterý 25. června 2019 jsme otevřeli dveře nového sídla a paliativního centra Cesta domů a slavnostně zahájili jeho provoz.

Kdy?
25. 6. 2019 9:00
Den otevřených dveří Cesta domů

Celý den probíhaly komentované prohlídky domu a představení naší činnosti i rozšířených a nových služeb Cesty domů pro naše dárce, příznivce, zástupce veřejné správy, kolegy z jiných hospiců a další návštěvníky. Nová budova nám přináší nejen komfortnější zázemí pro služby, které jsme již poskytovali, ale zejména prostor pro jejich rozvoj. Zcela novou formu získává ambulance paliativní a podpůrné péče pro nevyléčitelně nemocné pacienty. Tuto službu dosud zajišťoval lékař-paliatr jako návštěvní službu v domácnostech pacientů, případně v místě jejich hospitalizace. Nově máme také vlastní ordinaci, kam mohou moci pacienti a jejich blízcí za lékařem přijít. Rozšířit můžeme také nabídku i kapacitu specializovaného poradenství pro veřejnost, a to v oblasti komplikovaného zármutku a perinatálního provázení. Podpůrný tým má nyní k dispozici novou terapeutickou místnost. Komfortnější prostory pro své fungování získala i knihovna Cesty domů, jediná veřejná knihovna zaměřená na oblast paliativní medicíny v Praze. Rozšířit plánujeme také nabídku vzdělávání pro odbornou i laickou širokou veřejnost, součástí nové budovy je totiž vzdělávací centrum.

V části budovy chystáme pokoje s odlehčovacími lůžky. Čtyři jednolůžkové pokoje a jejich společné zázemí pro rodiny pacientů budou vybaveny potřebným zařízením na podzim tohoto roku, zkušební provoz by měl být zahájen v lednu 2020. „V současnosti hledáme funkční model pro provozování i financování těchto lůžek. Jednat by se mělo o službu na pomezí sociální a zdravotní oblasti, což přináší řadu výzev. Věříme však, že se nám povede naše záměry realizovat a nabídnout zcela unikátní službu.

Náklady na pořízení a dokončení stavby, její vybavení a další související položky vyšplhaly na několik desítek milionů korun. Financovány byly díky velkorysému daru z pozůstalosti po Heleně a Josefovi Kočvarových. Na památku paní Heleny Kočvarové byla pojmenována ulice, ve které se nové paliativní centrum nachází a na mapu Prahy tak přibylo nové jméno. Od koupě rozestavěného objektu do jeho dokončení a vybavení uplynulo více než pět let. Doba plná nečekaných překážek a komplikací, úředních, stavebních i realizačních. Na začátku roku 2019 se ale díky nasazení i vytrvalosti všech zúčastněných podařilo stavbu dokončit. Děkujeme!

Fotografie ze dne otevřených dveří si můžete prohlédnout v galerii. Více o historii vzniku paliativního centra si můžete přečíst v článku.

Autorka fotek Daniela Dahlien Neumanová

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.
Archiv Kaleidoskopů a Vzdělávacích newsletterů