Beseda: Mluvit s žáky o nemoci nebo smrti? Mnohdy těžké, ale potřebné

Zveme na besedu odborníků určenou pedagogům i široké veřejnosti. Výzkum mezi českými pedagogy ukázal, že téma konečnosti života do škol patří. Když žákovi zemře někdo blízký, jaká je role učitele a co vše může pomoci?

Kdy?
19. 3. 2024 17:00

Kdy je vhodný čas mluvit s žáky o konečnosti života a proč toto téma patří do školy? Průzkum na českých školách ukázal, že učitelé by se tématu umírání neměli vyhýbat. Jak přistupovat k žákovi, kterému zemřel blízký člověk, a jak pracovat s celou třídou?

I těžké onemocnění nebo smrt člena školního kolektivu je tématem ke zpracování, stejně tak vhodná komunikace s rodinou. Jak pracovat s učiteli, aby se dokázali se situací kolem úmrtí ve škole vyrovnat? Jaká pravidla dodržovat pro pietní místa a jak může pomoci společný rituál rozloučení?

Zveme na debatu určenou učitelům, vychovatelům, vedení škol, studentům, školním psychologům i veřejnosti, která se uskuteční 19. března 2024 od 17.00 v Biu Oko (Františka Křížka 460, Praha 7).

Hosté:
Mgr. Sylvie Stretti, Ph.D. (Poradna pro pozůstalé Vigvam)
Mgr. Martina Tesařová (Domácí hospic Cesta domů)
Mgr. Tereza Gafna Váňová (Lauderovy školy v Praze)
Moderuje Mgr. Daniel Pražák (pedagog, autor podcastu Hovory z kabinetu)

Debatující uvedou širší souvislosti a informace, zaměří se na různorodé příklady z praxe. Prostor bude věnován také diskuzi s publikem (v předstihu lze položit otázkou pomocí formuláře zde na webu níže).

Vstup na besedu je volný do vyčerpání kapacity sálu, zájemci si mohou vyzvedávat vstupenky zdarma na pokladně kina. Účastníci na místě obdrží nový titul nakladatelství Cesta domů Je smrt školou povinná…?!. Upozorňujeme návštěvníky, že se na místě bude pořizovat fotodokumentace.

Akce se koná pod záštitou starosty městské části Praha 7. Událost na Facebooku

Často je naše tendence s dětmi o smrti nemluvit a vyhýbat se jí motivována tím, že chceme děti chránit a nevystavovat je těžkému tématu. Ale ony ho žijí. A potřebují pravdivé informace a přítomnost dospělého, který je pro ně oporou… Všechno vidí, ale dají si to do špatných souvislostí. A snaha jim neublížit může být nakonec poškozující.terapeutka Mgr. Tereza Olivová, Poradna Vigvam

Cesta domů podporuje všechny, kdo chtějí s dětmi a mladými lidmi téma umírání, smrti a zármutku otevírat a připravit se i na těžké situace. Na webové stránce určené pedagogům nabízí kurzy, metodické listy, záznamy besed i publikace. Materiály jsou dostupné zdarma díky podpoře Nadace OSF v programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Active Citizens Fund
Pozvánka 166 KB

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.
Archiv Kaleidoskopů