‚Není třeba nic říkat. Naslouchejte – abyste porozuměli,‛ říká v knize britská lékařka

Nakladatelství Cesta domů vydalo dlouho očekávanou novinku britské paliativní lékařky a terapeutky Kathryn Mannix ‚Naslouchej'.

Kniha s podtitulem ‚Jak najít slova pro citlivý rozhovor' je poučenou a laskavou univerzální učebnicí naslouchání druhému člověku: autorka na mnoha příkladech ze života i lékařské praxe ilustruje různé způsoby, jak se naučit naslouchat druhým, ať je téma rozhovoru jakkoli lehké nebo těžké.

„Je to kniha o lidech a vztazích a ukazuje, jak navázat kontakt, jak spolu mluvit, aby to nebyly jen dva simultánní monology. Jak lidem naslouchat, abychom je pochopili,“ popisuje novinku redaktorka Štěpánka Ryšavá. Autorka čtenáři ukazuje, jak citlivý rozhovor zahájit, jak druhému pomoci, aby si díky naslouchání ujasnil myšlenky a možná našel řešení, i jak rozhovor uzavřít, aniž by druhý odešel zraněn či odrazen.

Dr. Kathryn Mannix (1959) věnovala většinu své lékařské kariéry práci s lidmi trpícími nevyléčitelnou nemocí v pokročilém stadiu. Kniha Naslouchej vznikla na základě rozhovorů s celou řadou pacientů a jejich blízkými. Na dojemných příbězích autorka ukazuje, proč je tak těžké říci, co máme na mysli: poctivě, čestně a bez falešných tónů. Vysvětluje, proč je obtížné poctivě naslouchat; a zároveň jak moc je to důležité.

Originální text, jehož vydání ve Velké Británii zpozdil koronavirus, vzbudil pozitivní ohlasy. Recenzent listu The Guardian ji popsal jako knihu o sebepoznání, která čtenáři pomáhá objevit nástroje, které již má, a čtení přirovnává k dlouhému a přínosnému rozhovoru s opravdu dobrým přítelem. „Autorka je laskavá: povzbudí nás k tomu, abychom opravdu naslouchali zítra, když jsme to zpackali dnes. Díky knize můžeme sami v sobě nově objevit nástroje pro dobrý rozhovor a opatrně se učit s nimi zacházet,“ souhlasí Ryšavá.

Text do češtiny přeložila, stejně jako předchozí autorčinu knihu Máme konec na paměti? (Cesta domů, 2019), Zora Freiová. Autorkou obrazu na obálce českého vydání je jedna z nejvýraznějších českých umělkyň mladé generace, výtvarnice Lucie Jindrák Skřivánková (*1982).

Kniha je zakoupení V ESHOPU i v dobročinných obchodech Cesty domů.

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.
Archiv Kaleidoskopů