Cesta domů vydává první titul pro young adults

Mávnutí černými křídly je kniha pro dospívající i dospělé o těžkostech života pohledem čtrnáctiletého chlapce Bena. Příběh o pevných přátelstvích, první lásce, sourozeneckých vztazích a nelehkých situacích v rodině.

Benovi umřela maminka. Najednou, jen tak. Ráno se probudil, v ložnici záchranáři, ale už se nedalo nic dělat. Teď se musí vyrovnat nejen se svým smutkem, ale i se svérázným truchlením mladšího brášky a tátovou uzavřeností. Oporou je mu krásná spolužačka Lina, která také skrývá tajemství, i kamarád Janus, který je v rozpacích a neví, jak příteli pomoci. Svižná a zručně napsaná kniha v překladu Kateřiny Klabanové je doplněna dynamickými ilustracemi Evy Horské.

„Cesta domů se snaží otevírat těžká témata smrti a truchlení prostřednictvím beletrie čtenářům včetně dětských, literatura pro young adults však v našem portfoliu dosud chyběla,“ říká šéfredaktorka Adéla Procházková. „Příběh psaný v ich-formě je jednou z nejlepších cest, jak se této citlivé věkové skupiny dotknout,“ dodává.

Autorka mistrně popisuje jednotlivé charaktery, proces truchlení od prvotního šoku až po smíření po pohřbu. „Do knížky jsem se zamilovala už na frankfurtském knižním veletrhu, kde byla v roce 2019 nominovaná na cenu za literaturu pro děti a mládež a vybrala ji nejen odborná, ale i dětská porota, což není běžné,“ přibližuje překladatelka Kateřina Klabanová. „Příběh dokáže velmi empaticky provést tím, co většina z nás nezažila. Ukazuje, jakým způsobem reagují na ztrátu malé děti, jak dospívající a dospělí. A napovídá, jak pomoci kamarádům, které to potká,“ oceňuje překladatelka.

Titul je v českém vydání obohacen o výrazné ilustrace Evy Horské, celá kniha je tištěna soutiskem tří přímých barev a černé. I dějové linie jsou odděleny barevně, současnost v černém, minulost v červeném tónu. „Kombinace černé a červené v písmu je pěkná, čitelná, a tak kniha, ač o smrti, jako by opěvovala plnost života. Střídáním dvou druhů kapitol kniha běží v pravidelném rytmu. Červená je takovým symbolem života a Ben v těchto kapitolách vzpomíná, vytahuje silné zážitky a vrací se ke svému životu, učí se znovu ho prožívat,“ popisuje ilustrátorka Eva Horská. Červeň zvolil grafický designér Jakub Horský i jako sjednocující barvu na předsádky a pro doplňující ilustrace, naopak černě vysázené dny z přítomnosti doplňují černá pírka, která zůstávají v knize jako stopy černého ptáka po mávnutí jeho křídly.

Smrt je jako mávnutí křídly, řekla jednou máma. Měla pro tyhle průpovídky slabost. Mávnutí obrovitými černými křídly, kterými ten letící pták krátce vrhne stín na toho, kdo náhodou sedí pod ním, zastíní toho, kdo jde jeho směrem. Jako by to snad tušila? Vím docela přesně, kdy to řekla. V létě před dvěma lety, v Dánsku.

Publikaci můžete koupit v našem dobročinném obchodě nebo v eshopu

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.
Archiv Kaleidoskopů