Už je to na morfin, pane doktore?
Marie Goldmannová, Irena Závadová

Už je to na morfin, pane doktore?

Vysvětlení nejčastějších nepravd, mýtů a báchorek o opioidech
Leták vysvětluje nejčastější nepravdy, mýty, omyly a báchorky o opioidech a ujasňuje účel a použití silných léků proti bolesti – opioidů – v paliativní péči. * AKUTNÍ POMOC
Počet stran: 
6

Koupit v e-shopu nebo v našich Dobročinných obchodech


Sdílejte na:      

Bolest je vjem, který všichni známe. Dovede být protivná a nepříjemná, ale čím je silnější, tím víc nás utrpení s ní spojené odděluje od příjemných a žádoucích prožitků. Zatemňuje náš den i noc, nedá nám ani si užívat radosti, někdy ani jíst nebo spát. Navíc dokáže ve svůj prospěch reagovat i na náš psychický stav: například bývá silnější, když jsme na ni sami. Naopak slábne, když se o svou starost s někým podělíme. Nesnažme se za každou cenu všechno unést a všechno vydržet.
Moderní medicína má k dispozici celou širokou škálu účinných léků a dalších postupů proti bolesti. Nebojme se silných léků na bolest! To bolest je nepřítel pacienta, nikoli morfin a další účinná analgetika. Pokud jsou analgetika v rukou zkušeného zdravotního týmu, nemocnému neuškodí, ale přinesou mu úlevu. V dnešní době a při moderních léčebných postupech nemusí už být žádná bolest pro pacienta nesnesitelná. Pokud náš blízký trpí nesnesitelnou bolestí, znamená to pouze, že je špatně léčen, ne to, že by už byla medicína v koncích.

Prohlédněte si leták

Děkujeme Ministerstvu práce a sociálních věcí za podporu při vydání publikace.