Jaguarovo sbohem
Joanjo Garcia

Jaguárovo sbohem

Kniha pro young adults Jaguárovo sbohem španělského spisovatele Joanjo Garcii je zajímavá nejen svým jazykem (valencijská katalánština je specifický dialekt katalánštiny, ze kterého dosud nebyla přeložena žádná kniha do češtiny), ale i svým zaměřením na mladé dospívající čtenáře. Věnuje se nelehkému tématu sebevraždy, které zejména v posledních letech nabývá v této věkové skupině na významu. Dobrovolný odchod ze života je ve skupině od 15 do 30 let celosvětově jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Přesto se neustále setkáváme s jeho tabuizací a stigmatizací ve společnosti.
ISBN: 
978-80-88455-12-7

Koupit v e-shopu nebo v našich Dobročinných obchodech


Sdílejte na:    

Vyprávění v první osobě začíná návratem devatenáctileté Ainy z Valencie na venkov do Valhonda, kam dříve jezdívala za prarodiči. Tentokrát je to ale jiné. Nenachází zde svou spřízněnou duši a někdejší lásku, Juana Davida přezdívaného Jaguár, který v 18 letech spáchal sebevraždu. Ainu trápí, že ani pořádně neví, jak a proč se to všechno seběhlo, o Jaguárově sebevraždě se tehdy dozvěděla až o několik dní později a navíc se jí zdá, že jí kamarádi ze společné party něco tají a jakékoli konverzaci o Jaguárovi se vyhýbají. Slovo sebevražda je tabuizováno a nikdo se jej neodvažuje vyslovit. Zlomové je až setkání s Jaguárovou matkou, která má jako jediná sílu nazývat věci pravými jmény, když z jejích úst poprvé zazní slovo sebevražda.
García se snaží ve svém krátkém textu přiblížit mladým čtenářům celou situaci, otevřít diskusi, ukázat, že je v pořádku říct si o pomoc, ať už máme myšlenky na sebevraždu, nebo si vzal život někdo v našem okolí. Kniha je doplněna doslovem Martina Peška z poradny Luctus a kontakty na instituce a linky, kde lze hledat pomoc.

Vychází s finanční podporou Ministerstva kultury ČR. Překlad byl realizován z grantu Institutu Ramona Llulla. Vydání knihy též podpořila společnost bnt attorneys in CEE, manželé Semerádovi z Farmy Kozárovice a manželé Poláškovi ze společnosti JPSoft. Děkujeme!

Kniha je určena čtenářům od 15 let.