Cesta domů | Domácí hospic | Nejčastější dotazy | Pan Ptáček se ptá III.

Pan Ptáček se ptá III.

Pan Ptáček má tatínka doma, tatínek je ležící, domácí hospic pomáhá rodině v péči. Pan Ptáček chce jako vždy mít co nejvíc jasno, a má tedy další otázky.

Co když nepoznám, když táta umře…

Konstatovat smrt musí lékař, to není na vás. Vy jej přivoláte, když uvidíte, že tatínek přestal dýchat. Můžete také zavolat sestřičku z hospice, pokud si nebudete jistý, ona přijede a pomůže vám zavolat lékaře, který smí ohledávat zemřelé.

Nevím, co mám pak dělat…

Nejdříve zavoláte lékaře, aby konstatoval smrt. To by se mělo udělat bez zbytečných odkladů. Pak můžete tatínka umýt, obléci, přinést do pokoje svíčku nebo květiny, pustit hudbu…cokoli, co vám přijde vhodné nebo případné. Po odchodu lékaře je dobré zavolat pohřební službu: vybírá a volá si ji rodina. Můžete si domluvit, aby přijeli tehdy, kdy vy chcete: ihned nebo naopak později - někdy je třeba počkat na příbuzné, kteří bydlí daleko. Pohřební službu můžete objednat třeba až na druhý den.

Táta nechce pohřeb, ale mně to je hloupé ho nechat odejít bez rozloučení… bavit se s ním o tom ale nedokážu.

Uvidíte. Možná taková chvíle nastane. Lidé většinou říkají, že nechtějí pohřeb proto, že nechtějí obtěžovat své blízké a přátele, mají strach, že to je drahé, mají pocit, že to je něco strašného a smutného, možná vás tatínek chce toho prostě ušetřit. Jsou i lidé, kteří se zcela vážně bojí, že by tam nikdo nepřišel, tedy bojí se jakéhosi trapasu tehdy, když oni už tu nebudou… Především však je za tímto přáním nejistota a nechuť obtěžovat své blízké.

Může to být i tak, že pokud tatínek uvidí, že o něj s láskou a rádi pečujete a provázíte jej v těžkostech, bude mít pochopení i pro to, abyste jej doprovodili i dál. Různá přání nemocného člověka jistě máme respektovat, ale můžeme trochu pátrat, co za nimi je. Pohřeb je přece jen spíše pro nás pozůstalé než pro něj. Pokud je to přání kategorické, budete se s ním muset nějak vyrovnat. Většinou to ale právě až takový rasantní příkaz nebývá, spíše je to vyjádření nejistoty a obav. A na ně je lék: dát tatínkovi najevo, že je pro vás důležitý, že i loučení s ním je pro vás a pro jeho přátele cenné.

Je dobré si zapamatovat, že

  • smrt konstatuje lékař
  • pohřební službu vybírá a volá rodina
  • pohřeb je jedinečná a důležitá událost

 

přejít zpět na Pan Ptáček se ptá II.

cz | en

Okna pro radost 2012 | Přidáte se?

  

Adventní trh může být příležitostí ke koupi vánočních dárků, ochutnávce svařeného vína, ale i podpoře neziskových organizací. Jeden takový uspořádal Farní sbor Českobratrské církve evangelické na Vinohradech.

Jsme rádi, když se o naše projekty zajímá veřejnost. Návštívil nás i poradce ministra zdravotnictví.

Výtvarníci věnovali Cestě domů díla, která byla štědrými dražiteli vydražena ve prospěch Cesty domů.
Tomáš a Evelína a všichni hosté na jejich svatbě si vzpomněli na Cestu domů.

V Kalendáři Cesty domů je možné koupit den jako dárek. V roce 2012 se staly 104 dny dárkem. Nejvíce nás obdarovaly firmy Eppendorf a Hypnosis.

Provoz Cesty domů je z velké míry financován osvícenými dárci. Jednotlivci i firmami. Jednou z nich je i UniCredit Bank.

Oslavenci, manželé Šedovi, si místo dárků přáli, aby hosté přispěli do kasičky pro Cestu domů...

Díky Erhartově cukrárně jsme si v Cestě domů osladili život.

Pomoc může být i vzájemně prospěšná. Centrum dohody si u nás objednalo papírnické zboží pro své partnery.

Rodina zesnulého hraběte Kinského: místo květin na pohřeb darovali dar Cestě domů.

Společnost Adastra se nebojí zbytečně. Spolu s námi vytvořila stejnojmenný spot.

Nadační fond AVAST se stal pro letošní rok nejštědřejsím dárcem, děkujeme!

Dobrý bazar alias dobrobazar uspořádala pro Cestu domů římskokatolická farnost Čestlice.

Divadelní soubor Ty-já-tr putoval se svým představením po Kokořínsku a věnoval nám veškerý zisk ze svých cest.

Cesta domů se podívala do krásné Zrcadlové kaple Klementina, a to díky vánočnímu koncertu, který dostala jako dárek.

Audiokniha pro občanské sdružení

Máme okolo sebe milé a aktivní lidi, kteří pro nás pořádají nejrůznější benefiční setkání. Jedním z nich byl koncert v Břevnovském klášteře.

Dobrovolníci jsou neodmyslitelnou součástí Cesty domů. Obdivuhodně pomáhají v přímé péči, v kanceláři či při pořádání akcí pro veřejnost. Každoročně zastanou práci přibližně jednoho celého úvazku.

Studenti Gymnázia Arabská každoročně na vánočním bazaru vyberou pro Cestu domů několik tisíc korun.

Členové klubu přátel přispívají Cestě domů pravidelně, potichu a v hojném počtu.

Knihovnu Cesty domů letos štědře podpořila Liga proti rakovině. Pořídili jsme spoustu nových knih a audioknih.

Masážní a relaxační studio Zdraví masírovalo jeden den pro Cestu domů.

Mobilní domácí hospic musí být ze své podstaty stále v pohybu. Letos nám k tomu dopomohla firma ekolo.cz. Elektrokolo pro zdravotnický tým jsme získali s velkou slevou.

Děkujeme všem, kteří nás v roce 2012 podpořili finančně, materiálně, dobrým slovem či myšlenkou. Vážíme si Vaší podpory a těšíme se na další setkání a spolupráci v novém roce.