Podpořte nás

 

Cesta domů | Domácí hospic | Nejčastější dotazy | Pan Ptáček se ptá III.

Pan Ptáček se ptá III.

Pan Ptáček má tatínka doma, tatínek je ležící, domácí hospic pomáhá rodině v péči. Pan Ptáček chce jako vždy mít co nejvíc jasno, a má tedy další otázky.

Co když nepoznám, když táta umře…

Konstatovat smrt musí lékař, to není na vás. Vy jej přivoláte, když uvidíte, že tatínek přestal dýchat. Můžete také zavolat sestřičku z hospice, pokud si nebudete jistý, ona přijede a pomůže vám zavolat lékaře, který smí ohledávat zemřelé.

Nevím, co mám pak dělat…

Nejdříve zavoláte lékaře, aby konstatoval smrt. To by se mělo udělat bez zbytečných odkladů. Pak můžete tatínka umýt, obléci, přinést do pokoje svíčku nebo květiny, pustit hudbu…cokoli, co vám přijde vhodné nebo případné. Po odchodu lékaře je dobré zavolat pohřební službu: vybírá a volá si ji rodina. Můžete si domluvit, aby přijeli tehdy, kdy vy chcete: ihned nebo naopak později - někdy je třeba počkat na příbuzné, kteří bydlí daleko. Pohřební službu můžete objednat třeba až na druhý den.

Táta nechce pohřeb, ale mně to je hloupé ho nechat odejít bez rozloučení… bavit se s ním o tom ale nedokážu.

Uvidíte. Možná taková chvíle nastane. Lidé většinou říkají, že nechtějí pohřeb proto, že nechtějí obtěžovat své blízké a přátele, mají strach, že to je drahé, mají pocit, že to je něco strašného a smutného, možná vás tatínek chce toho prostě ušetřit. Jsou i lidé, kteří se zcela vážně bojí, že by tam nikdo nepřišel, tedy bojí se jakéhosi trapasu tehdy, když oni už tu nebudou… Především však je za tímto přáním nejistota a nechuť obtěžovat své blízké.

Může to být i tak, že pokud tatínek uvidí, že o něj s láskou a rádi pečujete a provázíte jej v těžkostech, bude mít pochopení i pro to, abyste jej doprovodili i dál. Různá přání nemocného člověka jistě máme respektovat, ale můžeme trochu pátrat, co za nimi je. Pohřeb je přece jen spíše pro nás pozůstalé než pro něj. Pokud je to přání kategorické, budete se s ním muset nějak vyrovnat. Většinou to ale právě až takový rasantní příkaz nebývá, spíše je to vyjádření nejistoty a obav. A na ně je lék: dát tatínkovi najevo, že je pro vás důležitý, že i loučení s ním je pro vás a pro jeho přátele cenné.

Je dobré si zapamatovat, že

  • smrt konstatuje lékař
  • pohřební službu vybírá a volá rodina
  • pohřeb je jedinečná a důležitá událost

 

přejít zpět na Pan Ptáček se ptá II.