Cesta domů | Domácí hospic | Nejčastější dotazy | Pan Ptáček se ptá II.

Pan Ptáček se ptá na péči domácího hospice

Pan Ptáček zvažuje péči o tatínka doma a pokládá další otázky, chce být na vše připraven.

A když bychom chtěli mít tátu doma, musíme tam pořád být? Máma bude potřebovat pomoc mé sestry a mne. Kolik lidí je potřeba?

Pokud byste chtěli péči domácího hospice, je třeba, aby u tatínka, když už nebude soběstačný, stále někdo byl nablízku. Na něco (třeba mytí, přebalování) je lepší, aby se sešli třeba dva z vás a pomohli si. Pokud požádáte o péči domácí hospic, je třeba, aby za 24 hodinovou přítomnost u pacienta vždy jedna osoba převzala odpovědnost.

Jak přesně vypadá péče domácího hospice?

Pokud budete péči domácího hospice chtít, je třeba o péči požádat, předat nezbytné údaje a pak s vámi zdravotník domluví první návštěvu. Pacienta navštíví lékař a zdravotní sestra. Pokud lékař tatínka přijme (tedy skutečně potřebuje odbornou paliativní péči a vaše rodina si péči hospice přeje), dostanete telefon na „svoji“ zdravotní sestru, která vás bude péčí provázet, navštěvovat tatínka i vás, domluvíte se na tom, jsou-li vhodné nějaké pomůcky, zavolá lékaře, když bude třeba. Přijde pak i psychosociální pracovnice, která bude k dispozici jak tatínkovi, tak vám všem – pomůže vyřešit jak administrativní věci, tak provází rodinu a přátele celou dobou nemoci. Například umí odpovídat na vaše otázky, hledá s vámi nejlepší řešení různých drobných trápení, pokud na vás dolehnou. Podobně je k dispozici kaplan, psycholog, dobrovolníci, někdy i fyzioterapeut.

Nejsme zdravotníci, neumíme se starat o nemocného člověka, zvládneme to?

Myslím, že ano. Má smysl, pokud o to stojíte, abyste to zkusili. Pokud byste byli příliš znavení nebo to jinak bylo nezvladatelné, můžete požádat o přijetí do lůžkového hospice. Některé rodiny si tam dají žádost, třeba ji pak nevyužijí, mají ji pro jistotu.

Pokud máte k dispozici pomoc domácího hospice, péče se většinou zvládne. Sestřička kromě domluvených návštěv je stále na telefonu, případně zavolá lékaře. Členové týmu vás zaučí v zacházení s pacientem, půjčíme pomůcky: to vše v péči ulehčí. Tým hospice nenabízí jen péči zdravotníků – pro rodinu je často vítaná psychická podpora, sociální pracovník, psycholog nebo kaplan přijdou podle vašeho přání, podle toho, v čem zrovna potřebujete pomoci. Velkou pomocí jsou i dobrovolníci. Je možné též domluvit poskytování odlehčovacích služeb.

Bude třeba pečovat i v noci?

Je třeba s tím, zvláště ke konci, počítat. Proto je dobré požádat o pomoc širší rodinu a přátele, většina lidí pomůže ráda, ale třeba sami by se nenabídli, netroufají si, nechtějí se vnucovat. Čím dříve je požádáte, třeba zpočátku jen o přítomnost, když vy jdete na nákup, tím lépe se zorientují a pomohou pak i v těžších chvílích. Domácí hospic má také své dobrovolníky, kteří umějí zastoupit pečující, ve dne, ale i v noci.  S nenadálými zdravotními obtížemi v noci pomůže pohotovostní služba zdravotníků domácího hospice.

Jak dlouho to může trvat, jak dlouho bude ležící?

To neumí teď nikdo říci, jsou lidé, kteří mají takové obtíže, že leží třeba i měsíce, ale někdy to bývá jen pár dní nebo týdnů. Průměrně mají hospice v péči pacienty asi měsíc a většina z nich na počátku péče ještě chodí – někteří až do téměř samého konce.

Jaké potřebujeme pomůcky a kde si je máme shánět?

Pomůcky vám doporučí lékař a sestřička. Nejčastěji je pro ležící pacienty potřeba antidekubitní matrace proti proleženinám, šikovná je polohovací elektrická postel, pacienti, kteří jsou dušní, užijí koncentrátor kyslíku. Ale je spousta dalších malých i velkých „pomocníků“. Ulehčí přesuny, hygienu – pomohou jak pacientovi, tak vám.

Táta bude asi pak potřebovat plenky: jsou na předpis, nebo se musejí kupovat?

Předepíše mu je praktický lékař, většinou to stačí, když ne, dokoupíte si. Sestřička vám poradí, abyste vybrali takové, jaké potřebujete. Též je vhodné požádat i o předpis podložek, které pomohou snáze udržet čistotu lůžka.

Ještě něco mohu žádat od praktika?

Důležité je vědět, že praktický lékař má spolupracovat s týmem domácího hospice – a často je za jeho odbornou péči vděčný. Domácí hospic praktikovi zasílá lékařské zprávy, praktik zas může ještě navíc předepsat domácí péči, to je péče sester, které mohou pomoci v každodenní pravidelné péči o pacienta. Pomohou s hygienou, s běžným ošetřováním. Jejich péči hradí pojišťovna.

Je dobré si zapamatovat, že

  • aspoň jedna osoba musí být doma s umírajícím

  • domácí hospic znamená odborný tým a vy společně ve vaší domácnosti

  • tým pomáhá jak pacientovi, tak pečující rodině

  • rodina může zavolat sestru ve dne i v noci

  • pacient bývá v péči hospice v průměru jeden měsíc

  • pomůcky péči usnadní a nemocnému uleví

  • pleny hradí pojišťovna

  • lze kombinovat péči domácího hospice a agentury domácí péče

 

přejít zpět na Pan Ptáček se ptá (první otázky)  

 

přejít na Pan Ptáček se ptá na konec života

cz | en

Okna pro radost 2012 | Přidáte se?

  

Adventní trh může být příležitostí ke koupi vánočních dárků, ochutnávce svařeného vína, ale i podpoře neziskových organizací. Jeden takový uspořádal Farní sbor Českobratrské církve evangelické na Vinohradech.

Jsme rádi, když se o naše projekty zajímá veřejnost. Návštívil nás i poradce ministra zdravotnictví.

Výtvarníci věnovali Cestě domů díla, která byla štědrými dražiteli vydražena ve prospěch Cesty domů.
Tomáš a Evelína a všichni hosté na jejich svatbě si vzpomněli na Cestu domů.

V Kalendáři Cesty domů je možné koupit den jako dárek. V roce 2012 se staly 104 dny dárkem. Nejvíce nás obdarovaly firmy Eppendorf a Hypnosis.

Provoz Cesty domů je z velké míry financován osvícenými dárci. Jednotlivci i firmami. Jednou z nich je i UniCredit Bank.

Oslavenci, manželé Šedovi, si místo dárků přáli, aby hosté přispěli do kasičky pro Cestu domů...

Díky Erhartově cukrárně jsme si v Cestě domů osladili život.

Pomoc může být i vzájemně prospěšná. Centrum dohody si u nás objednalo papírnické zboží pro své partnery.

Rodina zesnulého hraběte Kinského: místo květin na pohřeb darovali dar Cestě domů.

Společnost Adastra se nebojí zbytečně. Spolu s námi vytvořila stejnojmenný spot.

Nadační fond AVAST se stal pro letošní rok nejštědřejsím dárcem, děkujeme!

Dobrý bazar alias dobrobazar uspořádala pro Cestu domů římskokatolická farnost Čestlice.

Divadelní soubor Ty-já-tr putoval se svým představením po Kokořínsku a věnoval nám veškerý zisk ze svých cest.

Cesta domů se podívala do krásné Zrcadlové kaple Klementina, a to díky vánočnímu koncertu, který dostala jako dárek.

Audiokniha pro občanské sdružení

Máme okolo sebe milé a aktivní lidi, kteří pro nás pořádají nejrůznější benefiční setkání. Jedním z nich byl koncert v Břevnovském klášteře.

Dobrovolníci jsou neodmyslitelnou součástí Cesty domů. Obdivuhodně pomáhají v přímé péči, v kanceláři či při pořádání akcí pro veřejnost. Každoročně zastanou práci přibližně jednoho celého úvazku.

Studenti Gymnázia Arabská každoročně na vánočním bazaru vyberou pro Cestu domů několik tisíc korun.

Členové klubu přátel přispívají Cestě domů pravidelně, potichu a v hojném počtu.

Knihovnu Cesty domů letos štědře podpořila Liga proti rakovině. Pořídili jsme spoustu nových knih a audioknih.

Masážní a relaxační studio Zdraví masírovalo jeden den pro Cestu domů.

Mobilní domácí hospic musí být ze své podstaty stále v pohybu. Letos nám k tomu dopomohla firma ekolo.cz. Elektrokolo pro zdravotnický tým jsme získali s velkou slevou.

Děkujeme všem, kteří nás v roce 2012 podpořili finančně, materiálně, dobrým slovem či myšlenkou. Vážíme si Vaší podpory a těšíme se na další setkání a spolupráci v novém roce.