Podpořte nás

 

Cesta domů | Aktuality a novinky | Články | Malé dobré zprávy

Malé dobré zprávy

V kratičkých příbězích vás zvu k těm, které na našich cestách domů potkáváme. Hospic je často pro lidi synonymem smutku, beznaděje, konce. Za jeho skutečnými či pomyslnými dveřmi je ale mnoho tichých radostí, opravdovosti, hezkých setkání, života. Když je obzor na dohled, dostane i všední život jakoby větší cenu, každá chvilka i každá drobnost mají svoji důležitost. Protože si myslím, že jsou to vlastně dobré zprávy pro nás, kteří jsme ještě „venku“, otevírám trochu vrátka a zvu vás k nahlédnutí a zajímavým setkáním. Věřím, že vám udělají radost nebo že vám dodají síly, klid a odvahu.

Kulisy a osoby příběhů jsou pozměněny tak, aby skuteční protagonisté zůstali v anonymitě, kterou jim zaručujeme, podobnost tedy může být jen náhodná. Můžete se těšit na dva nové příběhy každý měsíc.

Martina Špinková

Kupte si publikaci Malé dobré zprávy v dárkovém balení!

Táta s námi zůstal

Datum zveřejnění: 29. 9. 2011, 13:35
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 6 877x
Jeden z nejtěžších příběhů: Vojtěch a Zuzana. Měli spolu čtyři děti a čekali páté, těšili se na léto a po něm na miminko. Před létem ale Vojtěch onemocněl a nemoc nesmlouvavě krátila společný čas.

Sestra Libuška

Datum zveřejnění: 31. 8. 2011, 17:24
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 6 044x
Olinu vychovali dědeček a babička. Maminku měla, ale ta se objevovala jen občas a pak zase mizela. Tatínek se nevyskytoval vůbec, ani se o něm v rodině nemluvilo. Olina rostla a s věkem v ní rostlo jedno velké odhodlání: až já se vdám a budu mít děti, budu dělat všechno opačně, než moje máma…

Babi, jsi první

Datum zveřejnění: 4. 7. 2011, 13:42
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 5 655x
Odpoledne na běžném čtyřlůžkovém pokoji v nemocnici. Slunce venku září, kopec za oknem je pokrytý bílým jiskřivým sněhem, černí ptáci posedávají na černých stromech. Pod kopcem výskají děti na sáňkách. V pokoji uvnitř však život běží trochu jinak. Návštěvy plaše posedávají na umakartových židličkách, nabízejí klimbajícím pacientkám džusy a donesené dobrůtky, zbytečně uhlazují potištěné povlaky na dekách a kuse vyprávějí o světě za okny.

Poslední slzička paní Štěpánky

Datum zveřejnění: 16. 5. 2011, 18:50
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 5 569x
V nemocnici vám někdy v posledních dnech říkají: jděte domů, vždyť vidíte, maminka už je mimo, už nevnímá, nemá smysl, abyste tady u ní seděla. Vlastně jim uvěříte, maminka opravdu vypadá úplně jinak, než když s vámi sedávala u kávy, je celá špičatá, těžce dýchá a má zavřené oči, ani se nepohne. S nejasně nejistým svědomím odejdete. A stává se, že ráno pak přijdete a maminku nenajdete: zemřela, odvezli ji, je pryč.

Pan Hubert a dvě manželky

Datum zveřejnění: 30. 4. 2011, 15:51
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 4 880x

Všude kolem sebe vidíme, jak se lidé hledají, nacházejí a zase opouštějí. Těžko se domluví manžel s manželkou, tak se rozvádějí. Přichází nová žena, s bývalou manželkou se pochopitelně také domluvit nechce nebo neumí, a tak všelijak putujeme sami dál a za námi zůstávají nedořečené a nedořešené vztahy.

Opravdový pan Jiří s virtuální svíčkou

Datum zveřejnění: 18. 2. 2011, 15:06
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 8 977x
Pan Jiří si přál, aby mu dcera udělala na webovém vzpomínkovém portále pomník pro jeho kolegyni ze studií, která kdysi ve dvaceti pěti letech tragicky zemřela. Její rodiče již také zemřeli, tušil, že již nemá asi žádné příbuzné, kteří by chodili na její hrob, tak si řekl, že aspoň tak.

Druhý hlas

Datum zveřejnění: 30. 1. 2011, 12:20
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 6 774x
Možná jste to také zažili: je už tma, návštěvní hodiny v nemocnici skončily dávno, sestra říká, už běžte domů, maminka už vás stejně nevnímá, umírá, je mi líto, ale pacienti musejí spát a vůbec.

Rosa v zahradě

Datum zveřejnění: 4. 1. 2011, 20:28
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 5 418x

Přišla jsem poděkovat, ne vám jenom, ale tak vůbec. Můžu na chvilku? ptá se ve dveřích naší poradny křehká, asi čtyřicetiletá blonďatá paní. Poslouchám příběh tolik podobný mnoha jiným a přece, jako mnohé jiné, úplně jedinečný, se svým vlastním tajemstvím.

Rozmotaný uzel

Datum zveřejnění: 26. 11. 2010, 16:46
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 5 135x
Znáte to také? Zamotají se vám šňůrky nebo tkaničky do sebe, jak se snažíte je dostat od sebe, je to spíš horší a horší, říkáte si: vzdávám to, rozstříhám, zlobím se, dupu.

Dušičkové povídání

Datum zveřejnění: 29. 10. 2010, 16:23
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 5 304x
V klubu Podvečer, kde se scházejí pozůstalí a hledají společně cestu dál, bez svých blízkých partnerů, se jednou kolem páté sešli tři pozůstalí a čtyři pozůstalé. Zemřeli jim jejich čtyři partnerky a tři partneři.