Cesta domů | Aktuality a novinky | Články | Malé dobré zprávy

Malé dobré zprávy

V kratičkých příbězích vás zvu k těm, které na našich cestách domů potkáváme. Hospic je často pro lidi synonymem smutku, beznaděje, konce. Za jeho skutečnými či pomyslnými dveřmi je ale mnoho tichých radostí, opravdovosti, hezkých setkání, života. Když je obzor na dohled, dostane i všední život jakoby větší cenu, každá chvilka i každá drobnost mají svoji důležitost. Protože si myslím, že jsou to vlastně dobré zprávy pro nás, kteří jsme ještě „venku“, otevírám trochu vrátka a zvu vás k nahlédnutí a zajímavým setkáním. Věřím, že vám udělají radost nebo že vám dodají síly, klid a odvahu.

Kulisy a osoby příběhů jsou pozměněny tak, aby skuteční protagonisté zůstali v anonymitě, kterou jim zaručujeme, podobnost tedy může být jen náhodná. Můžete se těšit na dva nové příběhy každý měsíc.

Martina Špinková

Kupte si publikaci Malé dobré zprávy v dárkovém balení!

Táta s námi zůstal

Datum zveřejnění: 29. 9. 2011, 13:35
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 5 382x
Jeden z nejtěžších příběhů: Vojtěch a Zuzana. Měli spolu čtyři děti a čekali páté, těšili se na léto a po něm na miminko. Před létem ale Vojtěch onemocněl a nemoc nesmlouvavě krátila společný čas.

Sestra Libuška

Datum zveřejnění: 31. 8. 2011, 17:24
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 4 439x
Olinu vychovali dědeček a babička. Maminku měla, ale ta se objevovala jen občas a pak zase mizela. Tatínek se nevyskytoval vůbec, ani se o něm v rodině nemluvilo. Olina rostla a s věkem v ní rostlo jedno velké odhodlání: až já se vdám a budu mít děti, budu dělat všechno opačně, než moje máma…

Babi, jsi první

Datum zveřejnění: 4. 7. 2011, 13:42
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 3 981x
Odpoledne na běžném čtyřlůžkovém pokoji v nemocnici. Slunce venku září, kopec za oknem je pokrytý bílým jiskřivým sněhem, černí ptáci posedávají na černých stromech. Pod kopcem výskají děti na sáňkách. V pokoji uvnitř však život běží trochu jinak. Návštěvy plaše posedávají na umakartových židličkách, nabízejí klimbajícím pacientkám džusy a donesené dobrůtky, zbytečně uhlazují potištěné povlaky na dekách a kuse vyprávějí o světě za okny.

Poslední slzička paní Štěpánky

Datum zveřejnění: 16. 5. 2011, 18:50
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 4 106x
V nemocnici vám někdy v posledních dnech říkají: jděte domů, vždyť vidíte, maminka už je mimo, už nevnímá, nemá smysl, abyste tady u ní seděla. Vlastně jim uvěříte, maminka opravdu vypadá úplně jinak, než když s vámi sedávala u kávy, je celá špičatá, těžce dýchá a má zavřené oči, ani se nepohne. S nejasně nejistým svědomím odejdete. A stává se, že ráno pak přijdete a maminku nenajdete: zemřela, odvezli ji, je pryč.

Pan Hubert a dvě manželky

Datum zveřejnění: 30. 4. 2011, 15:51
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 3 379x

Všude kolem sebe vidíme, jak se lidé hledají, nacházejí a zase opouštějí. Těžko se domluví manžel s manželkou, tak se rozvádějí. Přichází nová žena, s bývalou manželkou se pochopitelně také domluvit nechce nebo neumí, a tak všelijak putujeme sami dál a za námi zůstávají nedořečené a nedořešené vztahy.

Opravdový pan Jiří s virtuální svíčkou

Datum zveřejnění: 18. 2. 2011, 15:06
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 7 398x
Pan Jiří si přál, aby mu dcera udělala na webovém vzpomínkovém portále pomník pro jeho kolegyni ze studií, která kdysi ve dvaceti pěti letech tragicky zemřela. Její rodiče již také zemřeli, tušil, že již nemá asi žádné příbuzné, kteří by chodili na její hrob, tak si řekl, že aspoň tak.

Druhý hlas

Datum zveřejnění: 30. 1. 2011, 12:20
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 5 128x
Možná jste to také zažili: je už tma, návštěvní hodiny v nemocnici skončily dávno, sestra říká, už běžte domů, maminka už vás stejně nevnímá, umírá, je mi líto, ale pacienti musejí spát a vůbec.

Rosa v zahradě

Datum zveřejnění: 4. 1. 2011, 20:28
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 3 890x

Přišla jsem poděkovat, ne vám jenom, ale tak vůbec. Můžu na chvilku? ptá se ve dveřích naší poradny křehká, asi čtyřicetiletá blonďatá paní. Poslouchám příběh tolik podobný mnoha jiným a přece, jako mnohé jiné, úplně jedinečný, se svým vlastním tajemstvím.

Rozmotaný uzel

Datum zveřejnění: 26. 11. 2010, 16:46
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 3 799x
Znáte to také? Zamotají se vám šňůrky nebo tkaničky do sebe, jak se snažíte je dostat od sebe, je to spíš horší a horší, říkáte si: vzdávám to, rozstříhám, zlobím se, dupu.

Dušičkové povídání

Datum zveřejnění: 29. 10. 2010, 16:23
Rubrika: Malé dobré zprávy | Přečteno: 3 999x
V klubu Podvečer, kde se scházejí pozůstalí a hledají společně cestu dál, bez svých blízkých partnerů, se jednou kolem páté sešli tři pozůstalí a čtyři pozůstalé. Zemřeli jim jejich čtyři partnerky a tři partneři.

Okna pro radost 2012 | Přidáte se?

  

Adventní trh může být příležitostí ke koupi vánočních dárků, ochutnávce svařeného vína, ale i podpoře neziskových organizací. Jeden takový uspořádal Farní sbor Českobratrské církve evangelické na Vinohradech.

Jsme rádi, když se o naše projekty zajímá veřejnost. Návštívil nás i poradce ministra zdravotnictví.

Výtvarníci věnovali Cestě domů díla, která byla štědrými dražiteli vydražena ve prospěch Cesty domů.
Tomáš a Evelína a všichni hosté na jejich svatbě si vzpomněli na Cestu domů.

V Kalendáři Cesty domů je možné koupit den jako dárek. V roce 2012 se staly 104 dny dárkem. Nejvíce nás obdarovaly firmy Eppendorf a Hypnosis.

Provoz Cesty domů je z velké míry financován osvícenými dárci. Jednotlivci i firmami. Jednou z nich je i UniCredit Bank.

Oslavenci, manželé Šedovi, si místo dárků přáli, aby hosté přispěli do kasičky pro Cestu domů...

Díky Erhartově cukrárně jsme si v Cestě domů osladili život.

Pomoc může být i vzájemně prospěšná. Centrum dohody si u nás objednalo papírnické zboží pro své partnery.

Rodina zesnulého hraběte Kinského: místo květin na pohřeb darovali dar Cestě domů.

Společnost Adastra se nebojí zbytečně. Spolu s námi vytvořila stejnojmenný spot.

Nadační fond AVAST se stal pro letošní rok nejštědřejsím dárcem, děkujeme!

Dobrý bazar alias dobrobazar uspořádala pro Cestu domů římskokatolická farnost Čestlice.

Divadelní soubor Ty-já-tr putoval se svým představením po Kokořínsku a věnoval nám veškerý zisk ze svých cest.

Cesta domů se podívala do krásné Zrcadlové kaple Klementina, a to díky vánočnímu koncertu, který dostala jako dárek.

Audiokniha pro občanské sdružení

Máme okolo sebe milé a aktivní lidi, kteří pro nás pořádají nejrůznější benefiční setkání. Jedním z nich byl koncert v Břevnovském klášteře.

Dobrovolníci jsou neodmyslitelnou součástí Cesty domů. Obdivuhodně pomáhají v přímé péči, v kanceláři či při pořádání akcí pro veřejnost. Každoročně zastanou práci přibližně jednoho celého úvazku.

Studenti Gymnázia Arabská každoročně na vánočním bazaru vyberou pro Cestu domů několik tisíc korun.

Členové klubu přátel přispívají Cestě domů pravidelně, potichu a v hojném počtu.

Knihovnu Cesty domů letos štědře podpořila Liga proti rakovině. Pořídili jsme spoustu nových knih a audioknih.

Masážní a relaxační studio Zdraví masírovalo jeden den pro Cestu domů.

Mobilní domácí hospic musí být ze své podstaty stále v pohybu. Letos nám k tomu dopomohla firma ekolo.cz. Elektrokolo pro zdravotnický tým jsme získali s velkou slevou.

Děkujeme všem, kteří nás v roce 2012 podpořili finančně, materiálně, dobrým slovem či myšlenkou. Vážíme si Vaší podpory a těšíme se na další setkání a spolupráci v novém roce.