Cesta domů | Aktuality a novinky | Články | Měsíční ohlédnutí
Dubnové ohlédnutí

Dubnové ohlédnutí

Datum zveřejnění: 1. 5. 2012, 23:19 | Autor: Martina Špinková
Květen se ohlásil příslibem léta, ale já se ohlížím ještě trochu zpět do pestrého rozmarného dubna. V Cestě domů to byl měsíc plný práce na všech „frontách“: bylo mnoho pacientů, otevírali jsme Domov Pod střechou, pořádali děkovací večer pro sponzory, přijali jsme nové zaměstnance, reorganizovali jsme finanční oddělení…
 

Hlavní z těchto událostí je bezpochyby otevření Domova s hospicovou péčí Pod střechou. Je to pro Cestu domů zcela nová zkušenost, můžeme nabízet své služby i těm, kteří nemohou přistoupit, ať už z jakýchkoli důvodů, k péči o svého blízkého doma 24 hodin denně. Domov byl slavnostně otevřen 13. dubna a nyní již postupně přijímá první pacienty. Oba týmy, jak z Centra sociálních služeb, tak z Cesty domů, se učí vzájemné spolupráci, poznávají se a hledají nejlepší způsob, jak se o pacienty a jejich rodiny starat tak, jak potřebují, a jak jim dát i dostatek jejich prostoru. Jsme velmi zvyklí péči o své blízké v instituci hodit zcela na ni – tady se snažíme jít trochu proti proudu a říkat: nabízíme, že vás zastaneme, ale hlavní jste tu vy, vás váš blízký nejvíc potřebuje, neutíkejte rychle pryč, užijte společného času.

Druhá velká událost je náš každoroční „ples“, večer, kdy se snažíme poděkovat symbolicky i konkrétně těm, díky nimž tu jsme a můžeme poskytovat své služby: oceňování za všechny stovky a desítky ostatních dostane vždy několik sponzorů a vybraní dobrovolníci, představíme opravdovou Cestu domů, tedy zaměstnance, kteří ji tvoří, a pak se společně povídá, zpívá, potkává. Tak tomu bylo i letos 20. dubna v Komunitním centru Matky Terezy v Praze 4. Pokud jste nebyli (nebo i byli), můžete si přečíst zprávičku a prohlédnout fotografie. Další, trochu komornější setkání s našimi příznivci nabízíme 1. června na snídani s Cestou domů v Bubenské a těšíme se na podzim 12. října na koncert v La Fabrice, kde tentokrát dáme prostor hudbě barevné a barvité, word music a romskou muziku budou hrát BraAgas a Mário Bihári s kapelou.

A jak to vypadá u nás v Cestě? Pacientů hospice i klientů odlehčovacích služeb bylo tento měsíc mnoho, pečující se nezastavili, patří jim velký dík. Pracujeme na reorganizaci a zefektivnění finančního oddělení, které teď nově vede finanční ředitel Tomáš Matocha, přijali jsme novou sestřičku Michaelu, která už pilně od prvních dnů putuje k pacientům spolu s ostatními sestřičkami, přijali jsme dvě nové asistentky odlehčovacích služeb Ivu a Romanu. Paní doktorka Irena pokračuje v přípravě na atestaci, vedoucí zdravotního týmu Jana taktéž. Tým si bez nich vede statečně, někdy je to ale zátěž a patří za to všem dík. Služby lékařů od příštího měsíce posílí pan doktor Jindřich Polívka. Krámek na cestě domů začal vydávat svůj newsletter pro zákazníky.

Na samém konci března jsme uspořádali spolu s brněnským hospicem svaté Alžběty setkání všech mobilních hospiců v České republice, setkání bylo velmi zajímavé a dodalo nám zase odvahu jít společně dál a pokoušet se tuto stále velmi váhavě přijímanou péči prosazovat v našem zdravotně-sociálním systému.

Tento měsíc pomalu přicházejí potvrzení našich žádostí o dotace a granty od města a městských částí, podepisujeme smlouvy, počítáme, jak vypadá výhled na tento rok, kterého již za chvíli bude polovina pryč (ovšem polovinu peněz rozhodně nemáme…) a věříme, že s vaší věrnou podporou jej ustojíme opět dobře. Na závěr k tomu patří radostná zpráva, že Klub přátel přivítal v dubnu zase pěknou řádku nových členů. Za důvěru i podporu děkujeme!

Martina Špinková, 1. 5. 2012

 

Okna pro radost 2012 | Přidáte se?

  

Adventní trh může být příležitostí ke koupi vánočních dárků, ochutnávce svařeného vína, ale i podpoře neziskových organizací. Jeden takový uspořádal Farní sbor Českobratrské církve evangelické na Vinohradech.

Jsme rádi, když se o naše projekty zajímá veřejnost. Návštívil nás i poradce ministra zdravotnictví.

Výtvarníci věnovali Cestě domů díla, která byla štědrými dražiteli vydražena ve prospěch Cesty domů.
Tomáš a Evelína a všichni hosté na jejich svatbě si vzpomněli na Cestu domů.

V Kalendáři Cesty domů je možné koupit den jako dárek. V roce 2012 se staly 104 dny dárkem. Nejvíce nás obdarovaly firmy Eppendorf a Hypnosis.

Provoz Cesty domů je z velké míry financován osvícenými dárci. Jednotlivci i firmami. Jednou z nich je i UniCredit Bank.

Oslavenci, manželé Šedovi, si místo dárků přáli, aby hosté přispěli do kasičky pro Cestu domů...

Díky Erhartově cukrárně jsme si v Cestě domů osladili život.

Pomoc může být i vzájemně prospěšná. Centrum dohody si u nás objednalo papírnické zboží pro své partnery.

Rodina zesnulého hraběte Kinského: místo květin na pohřeb darovali dar Cestě domů.

Společnost Adastra se nebojí zbytečně. Spolu s námi vytvořila stejnojmenný spot.

Nadační fond AVAST se stal pro letošní rok nejštědřejsím dárcem, děkujeme!

Dobrý bazar alias dobrobazar uspořádala pro Cestu domů římskokatolická farnost Čestlice.

Divadelní soubor Ty-já-tr putoval se svým představením po Kokořínsku a věnoval nám veškerý zisk ze svých cest.

Cesta domů se podívala do krásné Zrcadlové kaple Klementina, a to díky vánočnímu koncertu, který dostala jako dárek.

Audiokniha pro občanské sdružení

Máme okolo sebe milé a aktivní lidi, kteří pro nás pořádají nejrůznější benefiční setkání. Jedním z nich byl koncert v Břevnovském klášteře.

Dobrovolníci jsou neodmyslitelnou součástí Cesty domů. Obdivuhodně pomáhají v přímé péči, v kanceláři či při pořádání akcí pro veřejnost. Každoročně zastanou práci přibližně jednoho celého úvazku.

Studenti Gymnázia Arabská každoročně na vánočním bazaru vyberou pro Cestu domů několik tisíc korun.

Členové klubu přátel přispívají Cestě domů pravidelně, potichu a v hojném počtu.

Knihovnu Cesty domů letos štědře podpořila Liga proti rakovině. Pořídili jsme spoustu nových knih a audioknih.

Masážní a relaxační studio Zdraví masírovalo jeden den pro Cestu domů.

Mobilní domácí hospic musí být ze své podstaty stále v pohybu. Letos nám k tomu dopomohla firma ekolo.cz. Elektrokolo pro zdravotnický tým jsme získali s velkou slevou.

Děkujeme všem, kteří nás v roce 2012 podpořili finančně, materiálně, dobrým slovem či myšlenkou. Vážíme si Vaší podpory a těšíme se na další setkání a spolupráci v novém roce.