Podpořte nás

 

Cesta domů | Dubnové ohlédnutí
Dubnové ohlédnutí

Dubnové ohlédnutí

Datum zveřejnění: 1. 5. 2012, 23:19 | Autor: Martina Špinková
Květen se ohlásil příslibem léta, ale já se ohlížím ještě trochu zpět do pestrého rozmarného dubna. V Cestě domů to byl měsíc plný práce na všech „frontách“: bylo mnoho pacientů, otevírali jsme Domov Pod střechou, pořádali děkovací večer pro sponzory, přijali jsme nové zaměstnance, reorganizovali jsme finanční oddělení…
 

Hlavní z těchto událostí je bezpochyby otevření Domova s hospicovou péčí Pod střechou. Je to pro Cestu domů zcela nová zkušenost, můžeme nabízet své služby i těm, kteří nemohou přistoupit, ať už z jakýchkoli důvodů, k péči o svého blízkého doma 24 hodin denně. Domov byl slavnostně otevřen 13. dubna a nyní již postupně přijímá první pacienty. Oba týmy, jak z Centra sociálních služeb, tak z Cesty domů, se učí vzájemné spolupráci, poznávají se a hledají nejlepší způsob, jak se o pacienty a jejich rodiny starat tak, jak potřebují, a jak jim dát i dostatek jejich prostoru. Jsme velmi zvyklí péči o své blízké v instituci hodit zcela na ni – tady se snažíme jít trochu proti proudu a říkat: nabízíme, že vás zastaneme, ale hlavní jste tu vy, vás váš blízký nejvíc potřebuje, neutíkejte rychle pryč, užijte společného času.

Druhá velká událost je náš každoroční „ples“, večer, kdy se snažíme poděkovat symbolicky i konkrétně těm, díky nimž tu jsme a můžeme poskytovat své služby: oceňování za všechny stovky a desítky ostatních dostane vždy několik sponzorů a vybraní dobrovolníci, představíme opravdovou Cestu domů, tedy zaměstnance, kteří ji tvoří, a pak se společně povídá, zpívá, potkává. Tak tomu bylo i letos 20. dubna v Komunitním centru Matky Terezy v Praze 4. Pokud jste nebyli (nebo i byli), můžete si přečíst zprávičku a prohlédnout fotografie. Další, trochu komornější setkání s našimi příznivci nabízíme 1. června na snídani s Cestou domů v Bubenské a těšíme se na podzim 12. října na koncert v La Fabrice, kde tentokrát dáme prostor hudbě barevné a barvité, word music a romskou muziku budou hrát BraAgas a Mário Bihári s kapelou.

A jak to vypadá u nás v Cestě? Pacientů hospice i klientů odlehčovacích služeb bylo tento měsíc mnoho, pečující se nezastavili, patří jim velký dík. Pracujeme na reorganizaci a zefektivnění finančního oddělení, které teď nově vede finanční ředitel Tomáš Matocha, přijali jsme novou sestřičku Michaelu, která už pilně od prvních dnů putuje k pacientům spolu s ostatními sestřičkami, přijali jsme dvě nové asistentky odlehčovacích služeb Ivu a Romanu. Paní doktorka Irena pokračuje v přípravě na atestaci, vedoucí zdravotního týmu Jana taktéž. Tým si bez nich vede statečně, někdy je to ale zátěž a patří za to všem dík. Služby lékařů od příštího měsíce posílí pan doktor Jindřich Polívka. Krámek na cestě domů začal vydávat svůj newsletter pro zákazníky.

Na samém konci března jsme uspořádali spolu s brněnským hospicem svaté Alžběty setkání všech mobilních hospiců v České republice, setkání bylo velmi zajímavé a dodalo nám zase odvahu jít společně dál a pokoušet se tuto stále velmi váhavě přijímanou péči prosazovat v našem zdravotně-sociálním systému.

Tento měsíc pomalu přicházejí potvrzení našich žádostí o dotace a granty od města a městských částí, podepisujeme smlouvy, počítáme, jak vypadá výhled na tento rok, kterého již za chvíli bude polovina pryč (ovšem polovinu peněz rozhodně nemáme…) a věříme, že s vaší věrnou podporou jej ustojíme opět dobře. Na závěr k tomu patří radostná zpráva, že Klub přátel přivítal v dubnu zase pěknou řádku nových členů. Za důvěru i podporu děkujeme!

Martina Špinková, 1. 5. 2012