Březnové ohlédnutí

Březnové ohlédnutí

Datum zveřejnění: 5. 4. 2012, 11:50 | Autor: Martina Špinková
Měsíc březen byl v Cestě domů ve znamení kampaně Nebojme se zbytečně a posledních příprav na otevření Domova s hospicovou péčí Pod střechou. Nu a k tomu jsme samozřejmě pečovali o naše pacienty a klienty, kterých bylo hodně, a pomoci potřebovali často také dost. Celkově jich je již přes tisíc – tisícího pacienta jsme přijali právě v březnu.
 

Tento měsíc jsem asi sedmkrát slyšela od našich pozůstalých mezi slovy díků i to, že byli vděční za to, že předem věděli, co je může čekat, že to našli na webu, v letácích a že je také dobře připravili členové týmu. Měla jsem radost, protože je vidět, že má smysl zúročit zkušenost, která není jen zkušeností naší, ale i zkušeností všech rodin, od kterých se učíme. Proto se na chvilku s díky a obdivem k nim i ke všem našim zaměstnancům, především pak lékařům a sestřičkám, zastavuji nad tím kulatým číslem: tisíckrát naši zdravotníci poprvé vstupovali do dalšího domova, tisíc rodin v našem velkoměstě pochopilo, že je moudré a možné doprovodit svého blízkého na konci doma. A několik tisíc lidí tu nelehkou, ale někdy překvapivě obohacující a důležitou cestu společně ušlo.

Tým hospice bude od května mít novou sestřičku a nového lékaře, který bude sloužit pohotovosti, tým odlehčovacích služeb posílila ještě jedna asistentka. Jsme vděční, neboť na nedostatek pacientů a klientů si stěžovat nemůžeme.

Kampaň přinesla mnoho veřejných i neveřejných diskusí, připojil se k nim i server Ihned.cz – podívejte se na odpovědi významných osobností na otázku, jestli má smysl mluvit o umírání. Do Klubu přátel se přihlásilo mnoho nových členů, uskutečnili jsme promítání spotu Jana Krofty a filmu Tomáše Škrdlanta I’m like a Tiger v kině Atlas za účasti obou režisérů, několik přednášek pro školy a natočili několik pořadů v rozhlase a televizi. Spot s holčičkou a jejím rozpočitadlem zhlédlo asi 50 000 lidí v kinech, plakátky jezdí v tramvajích a promítají se v metru, teď ještě vyjde letáček v Lidových novinách. Vojtěch Kozlík navrhoval, že příští kampaň by se mohla jmenovat Už se míň bojíme…Tak doufejme.

Tématem minulého měsíce byla příprava na otevření domova s hospicovou péčí Pod střechou. Stavba je již téměř hotova, teď došlo na nábytek a zabydlování. Poprvé za jedenáctiletou existenci Cesty domů budeme mít možnost nabídnout péči domácího hospice i těm, kteří nemají blízké, kteří by měli síly, čas či prostor se o ně na konci života celodenně starat. Doufáme ale, že rodiny využijí možnosti, které Domov nabízí, a budou se svými nemocnými často. Podívejte se na zbrusu nový web Domova. Doufám, že to bude místo, kde bude nemocným a jejich nejbližším dobře, a že spolupráce, která nás dovedla až k realizaci několik let staré myšlenky, bude zdárně pokračovat.

Martina Špinková, 1.4. 2012

 

Okna pro radost 2012 | Přidáte se?

  

Adventní trh může být příležitostí ke koupi vánočních dárků, ochutnávce svařeného vína, ale i podpoře neziskových organizací. Jeden takový uspořádal Farní sbor Českobratrské církve evangelické na Vinohradech.

Jsme rádi, když se o naše projekty zajímá veřejnost. Návštívil nás i poradce ministra zdravotnictví.

Výtvarníci věnovali Cestě domů díla, která byla štědrými dražiteli vydražena ve prospěch Cesty domů.
Tomáš a Evelína a všichni hosté na jejich svatbě si vzpomněli na Cestu domů.

V Kalendáři Cesty domů je možné koupit den jako dárek. V roce 2012 se staly 104 dny dárkem. Nejvíce nás obdarovaly firmy Eppendorf a Hypnosis.

Provoz Cesty domů je z velké míry financován osvícenými dárci. Jednotlivci i firmami. Jednou z nich je i UniCredit Bank.

Oslavenci, manželé Šedovi, si místo dárků přáli, aby hosté přispěli do kasičky pro Cestu domů...

Díky Erhartově cukrárně jsme si v Cestě domů osladili život.

Pomoc může být i vzájemně prospěšná. Centrum dohody si u nás objednalo papírnické zboží pro své partnery.

Rodina zesnulého hraběte Kinského: místo květin na pohřeb darovali dar Cestě domů.

Společnost Adastra se nebojí zbytečně. Spolu s námi vytvořila stejnojmenný spot.

Nadační fond AVAST se stal pro letošní rok nejštědřejsím dárcem, děkujeme!

Dobrý bazar alias dobrobazar uspořádala pro Cestu domů římskokatolická farnost Čestlice.

Divadelní soubor Ty-já-tr putoval se svým představením po Kokořínsku a věnoval nám veškerý zisk ze svých cest.

Cesta domů se podívala do krásné Zrcadlové kaple Klementina, a to díky vánočnímu koncertu, který dostala jako dárek.

Audiokniha pro občanské sdružení

Máme okolo sebe milé a aktivní lidi, kteří pro nás pořádají nejrůznější benefiční setkání. Jedním z nich byl koncert v Břevnovském klášteře.

Dobrovolníci jsou neodmyslitelnou součástí Cesty domů. Obdivuhodně pomáhají v přímé péči, v kanceláři či při pořádání akcí pro veřejnost. Každoročně zastanou práci přibližně jednoho celého úvazku.

Studenti Gymnázia Arabská každoročně na vánočním bazaru vyberou pro Cestu domů několik tisíc korun.

Členové klubu přátel přispívají Cestě domů pravidelně, potichu a v hojném počtu.

Knihovnu Cesty domů letos štědře podpořila Liga proti rakovině. Pořídili jsme spoustu nových knih a audioknih.

Masážní a relaxační studio Zdraví masírovalo jeden den pro Cestu domů.

Mobilní domácí hospic musí být ze své podstaty stále v pohybu. Letos nám k tomu dopomohla firma ekolo.cz. Elektrokolo pro zdravotnický tým jsme získali s velkou slevou.

Děkujeme všem, kteří nás v roce 2012 podpořili finančně, materiálně, dobrým slovem či myšlenkou. Vážíme si Vaší podpory a těšíme se na další setkání a spolupráci v novém roce.