Podpořte nás

 

Březnové ohlédnutí

Březnové ohlédnutí

Datum zveřejnění: 5. 4. 2012, 11:50 | Autor: Martina Špinková
Měsíc březen byl v Cestě domů ve znamení kampaně Nebojme se zbytečně a posledních příprav na otevření Domova s hospicovou péčí Pod střechou. Nu a k tomu jsme samozřejmě pečovali o naše pacienty a klienty, kterých bylo hodně, a pomoci potřebovali často také dost. Celkově jich je již přes tisíc – tisícího pacienta jsme přijali právě v březnu.
 

Tento měsíc jsem asi sedmkrát slyšela od našich pozůstalých mezi slovy díků i to, že byli vděční za to, že předem věděli, co je může čekat, že to našli na webu, v letácích a že je také dobře připravili členové týmu. Měla jsem radost, protože je vidět, že má smysl zúročit zkušenost, která není jen zkušeností naší, ale i zkušeností všech rodin, od kterých se učíme. Proto se na chvilku s díky a obdivem k nim i ke všem našim zaměstnancům, především pak lékařům a sestřičkám, zastavuji nad tím kulatým číslem: tisíckrát naši zdravotníci poprvé vstupovali do dalšího domova, tisíc rodin v našem velkoměstě pochopilo, že je moudré a možné doprovodit svého blízkého na konci doma. A několik tisíc lidí tu nelehkou, ale někdy překvapivě obohacující a důležitou cestu společně ušlo.

Tým hospice bude od května mít novou sestřičku a nového lékaře, který bude sloužit pohotovosti, tým odlehčovacích služeb posílila ještě jedna asistentka. Jsme vděční, neboť na nedostatek pacientů a klientů si stěžovat nemůžeme.

Kampaň přinesla mnoho veřejných i neveřejných diskusí, připojil se k nim i server Ihned.cz – podívejte se na odpovědi významných osobností na otázku, jestli má smysl mluvit o umírání. Do Klubu přátel se přihlásilo mnoho nových členů, uskutečnili jsme promítání spotu Jana Krofty a filmu Tomáše Škrdlanta I’m like a Tiger v kině Atlas za účasti obou režisérů, několik přednášek pro školy a natočili několik pořadů v rozhlase a televizi. Spot s holčičkou a jejím rozpočitadlem zhlédlo asi 50 000 lidí v kinech, plakátky jezdí v tramvajích a promítají se v metru, teď ještě vyjde letáček v Lidových novinách. Vojtěch Kozlík navrhoval, že příští kampaň by se mohla jmenovat Už se míň bojíme…Tak doufejme.

Tématem minulého měsíce byla příprava na otevření domova s hospicovou péčí Pod střechou. Stavba je již téměř hotova, teď došlo na nábytek a zabydlování. Poprvé za jedenáctiletou existenci Cesty domů budeme mít možnost nabídnout péči domácího hospice i těm, kteří nemají blízké, kteří by měli síly, čas či prostor se o ně na konci života celodenně starat. Doufáme ale, že rodiny využijí možnosti, které Domov nabízí, a budou se svými nemocnými často. Podívejte se na zbrusu nový web Domova. Doufám, že to bude místo, kde bude nemocným a jejich nejbližším dobře, a že spolupráce, která nás dovedla až k realizaci několik let staré myšlenky, bude zdárně pokračovat.

Martina Špinková, 1.4. 2012