Cesta domů | Aktuality a novinky | Články | Malé dobré zprávy
Babi, jsi první

Babi, jsi první

Datum zveřejnění: 4. 7. 2011, 13:42 | Autor: Martina Špinková
Odpoledne na běžném čtyřlůžkovém pokoji v nemocnici. Slunce venku září, kopec za oknem je pokrytý bílým jiskřivým sněhem, černí ptáci posedávají na černých stromech. Pod kopcem výskají děti na sáňkách. V pokoji uvnitř však život běží trochu jinak. Návštěvy plaše posedávají na umakartových židličkách, nabízejí klimbajícím pacientkám džusy a donesené dobrůtky, zbytečně uhlazují potištěné povlaky na dekách a kuse vyprávějí o světě za okny.
 
Stará paní u okna spí, nebo tak aspoň vypadá. U ní sedí dvě vnučky, hladí ji po rukou, mluví o ní a dokola poklízejí na uklizeném nočním stolku. Babička je na odchodu, vnučky tuší, ale nerozumějí, je jim smutno. Paní u vedlejší postele váhá, ale pak je povzbudí: babička vypadá, že spí, ale určitě vás slyší, klidně jí řekněte, co potřebujete. Dívky se chytnou naděje a vyprávějí babičce jedna přes druhou, co dělaly, jak dopadly zkoušky… Po půl hodině bez odezvy se zvolna oblékají a míří ke dveřím se slovy Ahoj babi, zase přijdeme. A tu se z „nepřítomné“ babičky vydere zřetelné ahoj. Vnučky okamžitě shodí kabáty a usednou u babičky, vyprávějí o mamince a tetě a nakonec jí jedna povídá: Babi poslouchej, budeš první, kdo to ví: já čekám po létě miminko, ještě to nikdo neví, budeš mít pravnouče, jsi ráda? Babička hlasitě vydechne, dívky jí nadšeně tisknou ruce. Pochopily, že babička tu je a slyší. Všechny tři pak tiše sedí, už si všechno řekly, teď užívají to, že jsou spolu. Za okny je už skoro tma, když dívky opouštějí pokoj a babičce slibují, že zítra zase přijdou. Zřetelně se těší. Babička se usmívá ze spánku.
 

Okna pro radost 2012 | Přidáte se?

  

Adventní trh může být příležitostí ke koupi vánočních dárků, ochutnávce svařeného vína, ale i podpoře neziskových organizací. Jeden takový uspořádal Farní sbor Českobratrské církve evangelické na Vinohradech.

Jsme rádi, když se o naše projekty zajímá veřejnost. Návštívil nás i poradce ministra zdravotnictví.

Výtvarníci věnovali Cestě domů díla, která byla štědrými dražiteli vydražena ve prospěch Cesty domů.
Tomáš a Evelína a všichni hosté na jejich svatbě si vzpomněli na Cestu domů.

V Kalendáři Cesty domů je možné koupit den jako dárek. V roce 2012 se staly 104 dny dárkem. Nejvíce nás obdarovaly firmy Eppendorf a Hypnosis.

Provoz Cesty domů je z velké míry financován osvícenými dárci. Jednotlivci i firmami. Jednou z nich je i UniCredit Bank.

Oslavenci, manželé Šedovi, si místo dárků přáli, aby hosté přispěli do kasičky pro Cestu domů...

Díky Erhartově cukrárně jsme si v Cestě domů osladili život.

Pomoc může být i vzájemně prospěšná. Centrum dohody si u nás objednalo papírnické zboží pro své partnery.

Rodina zesnulého hraběte Kinského: místo květin na pohřeb darovali dar Cestě domů.

Společnost Adastra se nebojí zbytečně. Spolu s námi vytvořila stejnojmenný spot.

Nadační fond AVAST se stal pro letošní rok nejštědřejsím dárcem, děkujeme!

Dobrý bazar alias dobrobazar uspořádala pro Cestu domů římskokatolická farnost Čestlice.

Divadelní soubor Ty-já-tr putoval se svým představením po Kokořínsku a věnoval nám veškerý zisk ze svých cest.

Cesta domů se podívala do krásné Zrcadlové kaple Klementina, a to díky vánočnímu koncertu, který dostala jako dárek.

Audiokniha pro občanské sdružení

Máme okolo sebe milé a aktivní lidi, kteří pro nás pořádají nejrůznější benefiční setkání. Jedním z nich byl koncert v Břevnovském klášteře.

Dobrovolníci jsou neodmyslitelnou součástí Cesty domů. Obdivuhodně pomáhají v přímé péči, v kanceláři či při pořádání akcí pro veřejnost. Každoročně zastanou práci přibližně jednoho celého úvazku.

Studenti Gymnázia Arabská každoročně na vánočním bazaru vyberou pro Cestu domů několik tisíc korun.

Členové klubu přátel přispívají Cestě domů pravidelně, potichu a v hojném počtu.

Knihovnu Cesty domů letos štědře podpořila Liga proti rakovině. Pořídili jsme spoustu nových knih a audioknih.

Masážní a relaxační studio Zdraví masírovalo jeden den pro Cestu domů.

Mobilní domácí hospic musí být ze své podstaty stále v pohybu. Letos nám k tomu dopomohla firma ekolo.cz. Elektrokolo pro zdravotnický tým jsme získali s velkou slevou.

Děkujeme všem, kteří nás v roce 2012 podpořili finančně, materiálně, dobrým slovem či myšlenkou. Vážíme si Vaší podpory a těšíme se na další setkání a spolupráci v novém roce.