Podpořte nás

 

Závažné nové důkazy, že pro terminálně nemocné pacienty je lepší umírat doma

Datum zveřejnění: 4. 5. 2016, 13:00
Rubrika: Články | Přečteno: 29x

Objevily se nové důkazy o tom, že pro terminálně nemocné pacienty je lepší umírat doma. Přečtěte si náš překlad článku, který vyšel v NY Magazine.

 

„Pacienti, kteří zemřeli doma, ve skutečnosti žili déle než ti, kteří zemřeli v nemocnici, nebo alespoň stejně dlouho. Takové zjištění významně ovlivňuje zdravotníky, kteří se s pacientem a rodinou domlouvají na dalších možnostech léčby."

 

Celý článek najdete na portálu Umírání.cz.

Úspěšné zakončení projektu

Datum zveřejnění: 28. 4. 2016, 16:49
Rubrika: Projekty, Články | Přečteno: 98x

Ke dni 30. 4. 2016 končí dvacetiměsíční projekt „Zvyšování povědomí veřejnosti o možnostech péče a právech lidí na konci života“, který byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Díky podpoře Fondu pro NNO mohla Cesta domů zrealizovat celý soubor aktivit, které podporují lepší dostupnost informací o paliativní péči i právech lidí na konci života.

Co bych o Vás měl vědět, abych se o Vás mohl starat co nejlépe?

Datum zveřejnění: 27. 4. 2016, 11:42
Rubrika: Články, Rozhovory | Přečteno: 58x

S Jindřichem Polívkou o paliativní péči v nemocnicích, autonomii pacientů a vnímání naděje.

 

„Já jsem si už před lety sám pro sebe stanovil, co to vlastně ta naděje je. A bylo pro mě velkým poznáním, že naděje pro mě neznamená vyléčení. Když mluvím o naději, mám na mysli naději na zbývající život, mít čas a prostor sám pro sebe a pro své blízké."

 

Celý rozhovor najdete na portálu Umírání.cz.

Uvědomění si konečnosti života

Datum zveřejnění: 21. 4. 2016, 11:21
Rubrika: Reportáže, Články | Přečteno: 44x

Student medicíny Jiří Turek popisuje své zkušenosti z klinické stáže ve Štrasburku.

 

„Rozdíl oproti většině českých nemocnic je patrný na první pohled – personální i materiální zajištění je tu více než dostatečné, veškerá dokumentace je v digitální podobě sdílena v centrálním nemocničním systému. Také role studentů medicíny je jiná, slouží zde spíše jako asistenti lékařů a intenzivněji se připravují na praktickou stránku budoucího povolání. Co mě ale nejvíce (a mile) překvapilo, byl přístup personálu ke komunikaci s pacienty."

 

Celý rozhovor najdete na portálu Umírání.cz.

Čeští pacienti a lékaři chtějí rozhodovat společně

Datum zveřejnění: 29. 3. 2016, 11:59
Rubrika: Články | Přečteno: 340x

Lékaři i veřejnost by si přáli, aby se vzájemná komunikace zlepšila a aby volba léčby v případě vážné nemoci byla společným rozhodnutím. Lidé ale o svých představách nemluví a naprostá většina z nich nezná právní nástroje, které by jim zaručily, že se jejich přání ohledně léčby splní v případě, kdy o sobě nebudou schopni rozhodovat. Zjištění přináší nový výzkum mobilního hospice Cesta domů a agentury STEM/MARK.

Proč Češi neumírají doma

Datum zveřejnění: 15. 2. 2016, 20:18
Rubrika: Články | Přečteno: 707x

Podle výzkumu agentury STEM/MARK z roku 2013 by si 78 procent Čechů přálo zemřít doma. Děje se téměř pravý opak: nejčastěji umíráme v nemocnici (60 procent) nebo v ústavech dlouhodobé péče (devět procent). Proč se nedaří dopřát našim blízkým, aby zemřeli doma, už záměrem zmíněného – ani žádného jiného – výzkumu zatím nebylo. To dokazuje, o jak opomíjený problém jde.

Nemoc je třeba vnímat jako událost lidskou, nejen biologickou

Datum zveřejnění: 11. 2. 2016, 21:18
Rubrika: Články, Rozhovory | Přečteno: 653x

"Nestačí jen řešit buňky, krvinky a hormony. Nemoc je třeba vnímat jako událost lidskou – ne jen biologickou," říká paliativní lékař Ondřej Sláma. Přečtěte si první ze série rozhovorů, ve kterých paliativní profesionálové odpovídají na podrobnější otázky vycházející z videí, která vznikla v rámci kampaně Centra paliativní péče "Konec dobrý, všechno dobré".

Novinky v naší knihovně

Datum zveřejnění: 1. 2. 2016, 21:38
Rubrika: Články | Přečteno: 748x
Podívejte se, jaké novinky najdete od února v naší knihovně.

Vůně zrození i smrti

Datum zveřejnění: 25. 1. 2016, 07:37
Rubrika: Články | Přečteno: 584x

Přečtěte si příběh Barbory Austové plný vůní, které člověka provázejí od narození až ke smrti.

Děkovný dopis Davidu Bowiemu

Datum zveřejnění: 20. 1. 2016, 14:56
Rubrika: Články | Přečteno: 671x

Slavný britský hudebník David Bowie vydal 8. ledna 2016 album Blackstar. Dva dny poté podlehl rakovině jater. Jeho fanoušek, paliativní lékař Mark Taubert, se rozhodl rozloučit se s ním v osobním dopisu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
další