Podpořte nás

 

O temném období a zázraku radosti

Datum zveřejnění: 26. 5. 2016, 10:18
Rubrika: Články | Přečteno: 1x

Příběh naší pacientky o vyrovnávání se s těžkou nemocí a nacházení radosti.

 

"Jednou ráno jsem se probudila a cítila jsem místo temnoty radost. A od té doby mezi své radosti počítám, že jsem se vůbec probudila. Že jsem se probudila doma a ne v nedůstojném prostředí nemocnice; že nemám bolesti; že pokud bolesti mám, existují léky na úlevu; že zatím můžu jakž takž chodit, vidět, slyšet, vnímat, přemýšlet, vzpomínat."

 

Celý článek najdete na portálu Umírání.cz.

Mít tak čas vymyslet epitaf v jambickém pentametru

Datum zveřejnění: 19. 5. 2016, 13:19
Rubrika: Články | Přečteno: 65x

Jaké to je, když umírá váš blízký člověk? Právě o tom ve své reflexi píše studentka sociologie Anna Tučková.

 

 "Jsem vděčná svojí mamce, že umírala se mnou. Že jsme si stihly říct, jak jsme si ublížily a jak si to odpouštíme."

 

Celý článek najdete na portálu Umírání.cz.

Pomáhat lidem, kteří to potřebují

Datum zveřejnění: 17. 5. 2016, 12:23
Rubrika: Články | Přečteno: 96x

Paliativní péče je úkolem multidisciplinárního týmu, jehož pevnou součástí jsou i dobrovolníci. Pokud si je rodina vyžádá, bez nároku na honorář pomáhají nemocnému s převlékáním, s hygienou, s jídlem i dalšími úkony.

 

Někdy dobrovolník nedělá zdánlivě nic, je „jen“ přítomen. Naslouchá, zůstává přes noc a tím rodině dává prostor si na chvíli odpočinout a načerpat síly.

 

Co vede člověka k tomu stát se dobrovolníkem pro Cestu domů?

 

Celý článek najdete na portálu Umírání.cz.

Závažné nové důkazy, že pro terminálně nemocné pacienty je lepší umírat doma

Datum zveřejnění: 4. 5. 2016, 13:00
Rubrika: Články | Přečteno: 251x

Objevily se nové důkazy o tom, že pro terminálně nemocné pacienty je lepší umírat doma. Přečtěte si náš překlad článku, který vyšel v NY Magazine.

 

„Pacienti, kteří zemřeli doma, ve skutečnosti žili déle než ti, kteří zemřeli v nemocnici, nebo alespoň stejně dlouho. Takové zjištění významně ovlivňuje zdravotníky, kteří se s pacientem a rodinou domlouvají na dalších možnostech léčby."

 

Celý článek najdete na portálu Umírání.cz.

Úspěšné zakončení projektu

Datum zveřejnění: 28. 4. 2016, 16:49
Rubrika: Projekty, Články | Přečteno: 259x

Ke dni 30. 4. 2016 končí dvacetiměsíční projekt „Zvyšování povědomí veřejnosti o možnostech péče a právech lidí na konci života“, který byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Díky podpoře Fondu pro NNO mohla Cesta domů zrealizovat celý soubor aktivit, které podporují lepší dostupnost informací o paliativní péči i právech lidí na konci života.

Co bych o Vás měl vědět, abych se o Vás mohl starat co nejlépe?

Datum zveřejnění: 27. 4. 2016, 11:42
Rubrika: Články, Rozhovory | Přečteno: 211x

S Jindřichem Polívkou o paliativní péči v nemocnicích, autonomii pacientů a vnímání naděje.

 

„Já jsem si už před lety sám pro sebe stanovil, co to vlastně ta naděje je. A bylo pro mě velkým poznáním, že naděje pro mě neznamená vyléčení. Když mluvím o naději, mám na mysli naději na zbývající život, mít čas a prostor sám pro sebe a pro své blízké."

 

Celý rozhovor najdete na portálu Umírání.cz.

Uvědomění si konečnosti života

Datum zveřejnění: 21. 4. 2016, 11:21
Rubrika: Reportáže, Články | Přečteno: 179x

Student medicíny Jiří Turek popisuje své zkušenosti z klinické stáže ve Štrasburku.

 

„Rozdíl oproti většině českých nemocnic je patrný na první pohled – personální i materiální zajištění je tu více než dostatečné, veškerá dokumentace je v digitální podobě sdílena v centrálním nemocničním systému. Také role studentů medicíny je jiná, slouží zde spíše jako asistenti lékařů a intenzivněji se připravují na praktickou stránku budoucího povolání. Co mě ale nejvíce (a mile) překvapilo, byl přístup personálu ke komunikaci s pacienty."

 

Celý rozhovor najdete na portálu Umírání.cz.

Čeští pacienti a lékaři chtějí rozhodovat společně

Datum zveřejnění: 29. 3. 2016, 11:59
Rubrika: Články | Přečteno: 400x

Lékaři i veřejnost by si přáli, aby se vzájemná komunikace zlepšila a aby volba léčby v případě vážné nemoci byla společným rozhodnutím. Lidé ale o svých představách nemluví a naprostá většina z nich nezná právní nástroje, které by jim zaručily, že se jejich přání ohledně léčby splní v případě, kdy o sobě nebudou schopni rozhodovat. Zjištění přináší nový výzkum mobilního hospice Cesta domů a agentury STEM/MARK.

Proč Češi neumírají doma

Datum zveřejnění: 15. 2. 2016, 20:18
Rubrika: Články | Přečteno: 806x

Podle výzkumu agentury STEM/MARK z roku 2013 by si 78 procent Čechů přálo zemřít doma. Děje se téměř pravý opak: nejčastěji umíráme v nemocnici (60 procent) nebo v ústavech dlouhodobé péče (devět procent). Proč se nedaří dopřát našim blízkým, aby zemřeli doma, už záměrem zmíněného – ani žádného jiného – výzkumu zatím nebylo. To dokazuje, o jak opomíjený problém jde.

Nemoc je třeba vnímat jako událost lidskou, nejen biologickou

Datum zveřejnění: 11. 2. 2016, 21:18
Rubrika: Články, Rozhovory | Přečteno: 737x

"Nestačí jen řešit buňky, krvinky a hormony. Nemoc je třeba vnímat jako událost lidskou – ne jen biologickou," říká paliativní lékař Ondřej Sláma. Přečtěte si první ze série rozhovorů, ve kterých paliativní profesionálové odpovídají na podrobnější otázky vycházející z videí, která vznikla v rámci kampaně Centra paliativní péče "Konec dobrý, všechno dobré".

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
další